Okuma listelerinin vazgeçilmezi 10 roman

Bazı romanlar vazgeçilmezler arasında yer alırlar. Onları hangi listeye koyarsan koy orayı doldururlar. Bu tür romanları bulmaya hazırlan.

Okuma listesi oluşturmak istiyorsun ama içinde yer alacak romanlara karar vermekte zorlanıyor musun? Sana iyi bir haberim var çünkü bu konuda sana yardımcı olabilecek bir listeye göz atmak üzeresin. Bu listede yer alan kitapların hepsi okunacak bir sonraki eser niteliğindedir.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği jrr tolkienYüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği kitap veya film olsun adından her zaman bahsedilebilecek epik fantastik bir eserdir. Her şey tılsımlı bir yüzüğün bulunmasıyla başlar. Kahramanların tek hedefi yüzüğü yok etmek için başladıkları yolculukları tamamlamaktır ama bunun için sayısız engeli aşmak zorundadırlar.

Fantastik kitap okumayı seven herkesin elbet bir gün tanışacağı bu eser sana keşfedilmesi uzun sürecek bir dünyanın kapılarını aralayacaktır. Bu dünyada kahraman olmak, doğaüstü varlıklara karşı savaşmak ve maceraya katılmak her okuyucunun hayalidir. Henüz bu kitabı okumamış biriysen okuma listenin başına bu kitabı eklemelisin.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

otostopçunun galaksi rehberi douglas adamsOtostopçunun Galaksi Rehberi mizah dolu bilim kurgusal bir eserdir. Dünya yerle bir olmak üzereyken bir insan aniden bir uzaylı varlığa dönüşür ve ana kahramanımızı da uzaya götürmek suretiyle ortadan kaybolur. Bütün macera böyle başlar ama başlangıç sadece ufak ayak seslerinden ibarettir. Çünkü kahkahalara boğulacak olan okuyucu henüz hiçbir şeyin farkında değildir.

Mizah içerikli kitaplar bulmak gerçekten kolay değildir. Ciddi hikayeler, esrarengiz problemler, çözülmesi gereken sırlar derken kitap okumak bazen yorucu olabilir. Bu tür durumlarda eline seni güldürüp eğlendirebilecek bir kitap almak istersin. Seni hem güldürecek hem de bilgilendirecek bu kitabı okuma listene eklemeyi düşünürsen başarılı bir adım atmış olursun.

Vampir Akademisi

vampir akademisi richelle meadVampir Akademisi genç yetişkinlere hitap eden vampir temalı bir kitaptır. En yakın arkadaşını güçlü vampirlerin avı olmaktan kurtarmayı kendine görev edinmiş birisi için hayat artık eskisinden çok daha çetin olmak zorundadır. Herkesin olmasa bile vampir dünyasının en azılı güçlerinin hedefinde iki isim vardır. Kurtulmak için kaçmalı ve kendilerini savunmalıdırlar veya av olup onların arasına katılmayı kabul etmelidirler.

Ben vampir hikayelerinden çok hoşlanan birisi değilim. En azından Dracula’yı saymazsak bu tür temaların bana pek hitap etmediğini söyleyebilirim. Fakat kaliteli olan ve vampirli hikayelerden hoşlanan kişilerin de okuyabileceği kitaplar bulmak gerekir. Bu tür hikayelerden hoşlanıyorsan okuma listenin ilk başına gönül rahatlığıyla bu eseri yerleştirebilirsin.

Mahşer

mahşer stephen kingMahşer korku temalı fantastik bir eserdir. Biyolojik bir deneyin firar etmesi sonucunda insanlığı artık büyük bir tehlike bekler hale gelmiştir. Firar eden denek önüne gelen herkese ölümcül hastalık bulaştırmaktadır. Herkesin düşündüğü tek şey bir kurtuluş yolu bulmak olsa bile bu arayışın sonu hiç beklenmedik bir noktaya çıkacaktır.

Korku, gerilim ve fantastik bir eser okumak isteyen herkesin yolu bir şekilde Stephen King ile kesişir. Yazarın elinden çıkan pek çok kaliteli kitap okuyucunun beklentileri karşıladığından bir okuyan bir daha okumak ister. Oluşturduğun okuma listesi korku temalı kitaplar açısından zayıfsa ilk katkıyı bu kitapla yapabilirsin.

Puslu Kıtalar Atlası

puslu kıtalar atlası ihsan oktay anarPuslu Kıtalar Atlası fantastik türde yazılmış ve kaliteli olan ender yerli romanlardan birisidir. Eser için bir hayal dünyasının kalemle resmedilmiş hali demek daha doğru olacaktır. Tarihi dokuları en iyi şekilde muhafaza edip okuyucusunun önüne çıkartan bu eserin en keyifli yanı karakterlerinde gizlidir.

Yerli yazarlara biraz daha nasıl desem, romantik yaklaşırız. Anlattıkları hikayeler genelde bize ait olduğundan seçim yapmaya çalışırken hemen tav olduğumuz doğrudur. Bu eser bahsettiğim döngüyü yıkmayı başaran ve herkes tarafından sevilebilecek kaliteli bir yapıttır. Okuma listende yerli yazarların eserlerine yer vermek istiyorsan ilk sıraya bu kitabı eklemelisin.

Ender’in Oyunu

ender'in oyunu orson scott cardEnder’in Oyunu distopik ve aynı zamanda fantastik bir eserdir. Dünyayı kurtaracak olan kahramanın yetiştiriliş hikayesini anlatır. Bu dünyada güçlü olabilmek için en zor anlarda en doğru kararları almak gerekir. Bunu başarabilmek için herkesin aday olduğu ama pek çoğunun hayatta kalamadığı bir eğitim serüveni vardır.

Bu kitabı okurken sanki bir bilim kurgu eseri değil de gerçek bir hayat hikayesi okuyormuş gibi hissedebilirsin. Sürükleyici, yaratıcı ve içine çeken bir roman olması ise eserin en kıymetli yanlarıdır. Okuma listesi oluştururken içerisine iyi bir distopik roman eklemek istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır.

Bir Katedralin Öyküsü

bir katedralin öyküsü ken follettBir Katedralin Öyküsü okuyucusunu tarihsel bir yolculuğa çıkarabilecek kalitede bir tarihi romandır. Bir katedral etrafında şekillenen hikayesinde asıl rolü karakterler üstlenir. Karakterlerin hikayenin içerisindeki etkinliği çok fazla olduğundan detaylarla hikayenin sırları tek tek gün yüzüne çıkar.

Bu eser kolay okunabilir bir yapıt değildir. Çok zor okunur ama okundukça alınan keyif bambaşkadır. Seni alıp tarihsel yolculuğa çıkartacak bir eser olduğundan ilk fırsatta okumanı öneririm. Okuma listene eklemek istiyorsan tarihi roman kontenjanında bu romana yer açmalısın.

Rüzgar Gibi Geçti

rüzgar gibi geçti margaret mitchellRüzgar Gibi Geçti tarihi romanlar arasında en romantik eserlerden birisidir. Amerikanın iç savaş döneminde geçen hikayesiyle farklı bir atmosfere sahiptir. Eser genellikle akıcı anlatımı ve benzersiz aşk hikayesiyle okuyucusunu içine çekmeyi başarır.

Bu eser film olmuştur ve hatta pek çok diziye, filme ve kitaba bir esin kaynağı olarak katkı sağlamıştır. Karakterler üzerinden ilerleyen hikayesinde herhangi bir detayı atlamak istemeyeceğini düşünüyorum. Oluşturduğun okuma listesi içerisinde yeteri kadar romantik eser yer almadığını düşünüyorsan bu kitabı listene dahil edebilirsin.

Hobbit

hobbit jrr tolkienHobbit fantastik romanlar arasında en ilgi çekici eserlerden birisidir. Orta Dünya’nın içerisinde alternatif bir hikayeyi konu alır. Hobbit ırkına odaklanan, Bilbo Baggins’i kahraman yapan ve onun hikayesini okuyucusuna aktaran kaliteli bir eserdir. Bilbo Baggins’e çıktığı yolculukta eşlik etmek fantastik hikayelerden hoşlanan herkesin isteyebileceği bir şeydir.

Bu eseri okuyup okumama konusunda kararsız kaldıysan henüz fantastik edebiyata çok fazla alışmış değilsin demektir. Var olan bir dünyaya daha farklı bakmanı sağlayacak bu eseri okurken Orta Dünya’nın gizli saklı kalmış pek çok noktasına yolculuk edebileceksin. Kitaplarla doldurduğun okuma listende hala yeteri kadar yer varsa bu kitabı fantastik romanlar kategorisinde listene dahil etmelisin.

Prenses Gelin

prenses gelin william goldmanPrenses Gelin aşk ve tutku dolu bir genç yetişkin kitabıdır. Eserin hikayesi gerçek aşkın peşinden koşan karakterlerin başından geçenlerdir. Maceradan maceraya koşmanın, engelleri aşıp çaba göstermenin ve engellerle boğuştuktan sonra aşkın kıymetini bilmenin değerini bu hikayeyle yeniden keşfedebilirsin.

Maceranın hiç eksik olmadığı bir aşk hikayesi arıyorsan doğru yerdesin. Bu kitabın aşık karakterleri hiç yerinde durmazlar. Aradıkları aşkı bulmak için sürekli hareket halindedirler ve yılmadan, usanmadan bu hedeflerinin peşinden gitmeye yeminlidirler. Birbirinden farklı duyguyu sana yaşatabilecek bir eser arıyorsan okuma listende bu kitabın yer alıp yer almadığını hemen kontrol etmelisin.

Okuma listelerinin vazgeçilmezi olan romanlardan oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply