Mutlaka okunması gereken en iyi 10 distopik roman

Her şeyin kötü gittiği bir gelecek hayal ediyorsan bu hayallerin en iyileriyle tanışmalısın. En iyi distopik romanları bul ve tadını çıkar.

Distopik romanlar karamsarlığın tavan yaptığı eserlerdir. Yazarlar hayal güçlerini zorlayarak yaşanması çok zor olan dünyalar oluşturmuşlardır. Bu tür eserler arasından en iyisini bulmak çok kolay olmasa bile ben elimden geleni yapmaya çalıştım ve bu listeyi oluşturdum.

Watchmen

watchmen alan mooreWatchmen fantastik türde yazılmış bir grafik romandır ama aynı zamanda distopik roman olma özelliğini taşır. Yazar tarafından oluşturulmuş bu dünyada süper kahramanlar bildiğimiz tarzda süper kahramanlar değillerdir. Her kahramanın felsefi bir yönü bulunmaktadır ve okuyucu olarak sayfaları çevirdikçe bu kahramanların hikayelerinde süzülerek yolunu bulabilirsin.

Belirttiğim gibi bu kitap bir fantastik bir süper kahraman kitabı olsa bile burada bulacağın kahramanlar sıradan kahramanlara benzememektedir. Psikolojik krizler, kaçınmalar ve travmalar neticesinde ortaya çıkmış olan kahramanların her birisi günün sonunda dünyayı kurtarma başarısını gösteremeyecektir. Süper kahraman temalı kitaplardan hoşlanıyorsan ve bu sefer farklı bir şey okumak istiyorsan bu kitaba mutlaka göz atmalısın.

Açlık Oyunları

açlık oyunları suzanne collinsAçlık Oyunları adını defalarca duymuş olabilecek fantastik dünyası olan bir distopik romandır. Her yıl düzenlenen yarışmalara katılıp hayatta kalmaya çaba gösteren birbirinden farklı insanların yaşadığı dünyada ölüm ile hayatta kalma arasında yapılacak seçim her şeyi daha fazla zorlaştırmaktadır. Kahraman ve kahramanlar bu zorluklara göğüs gererek ilerlerken yaşananları okumak sana büyük bir keyif verecektir.

Mükemmel bir serinin ilk kitabı olan bu kitabı okurken biraz rahatsızlık duyabileceğini söyleyebilirim. En nihayetinde insana sunulan şey yaşamak veya ölmek olsa bile ikisi arasında seçim yapmanın daha zor olduğu durumlarla karşılaşmak güçtür. Belki dünyayı değil ama kendilerini kurtaracak olan kahramanların hikayesini okumak istiyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

Mahşer

mahşer stephen kingMahşer korku ve fantastik temalara sahip distopik bir romandır. Beklenmedik bir şekilde denek olarak kullanıldığı yerden kaçmayı başaran birisi karşılaştığı bütün insanların neredeyse hepsine hastalık bulaştırır. Hayatta kalmayı başaranların tek umutları kendilerini bu belalı durumdan kurtaracak bir kahraman bulabilmektir ama bu arayışın sonucu bambaşka noktalara çıkar.

Korku temalı kitaplarla benim arama çok iyi olmasa bile yiğidi öldür ama hakkını yeme demişler, bu kitap son derece kalitelidir. Anlattığı hikayenin ilgi çekiciliği ve sonunda okuyucuyu gerilim dolu adımlardan sonra getirdiği noktanın belirsizliği kitabın cazibesine cazibe katmaktadır. Korku temalı kitaplardan hoşlanıyorsan ve kıyamet sonrası yapıya sahip distopik bir roman olsun diyorsan bu kitabı okumalısın.

Başlat

başlat ernest clineBaşlat bilim kurgu temalı distopik romanlardan birisi hatta en iyilerinden birisidir. Dünya berbat bir haldedir ve kurtarıcı falan beklenildiği yoktur. Salgın hastalıklar, birbirini kırıp geçiren insanlar, nükleer silahlar ve tüm bunların gölgesinde sanal bir dünyada yaşamaya alışmış birçok insan vardır. Günün birinde sanal dünyanın sahibi göçüp gittiğinde mirasını kazanmak için girişilecek sanal bir mücadele başlayacaktır.

Bu kitabı diğerlerinden biraz ayırmak gerekmektedir. Distopik yapası hikayenin geçtiği evrenin durumundan kaynaklanmaktadır. Bugüne kadar sahip olduğu tüm enerji kaynaklarını tek tek sömürmüş insanın bir avuç enerji kaynağı için verdiği savaşın ışığında kendi yolunu bulmak isteyen bir kahramanımız vardır. Tüm sorunlarla mücadele etmenin en kolay yolunu kaçmak olarak nitelendiriyorsan bu kitabı okumaya başlamalısın.

Ender’in Oyunu

ender'in oyunu orson scott cardEnder’in Oyunu fantastik ve bilim kurgusal bir dünyada geçen ve genç yetişkinlere hitap eden bir distopik romandır. Dünyanın kurtuluşunu bir çocuğun eline bırakmak için onun dünya üzerinde yaşayan en güçlü savaşçı olması gerektiğini düşünen bir eğitim sisteminde kendini kahraman olarak bulan bir çocuk vardır. Bu çocuğun en zorlu şartlarda, en çetin koşullarda ve bazen imkansız denilebilecek anlarda aldığı kararlarla mükemmel bir savaşçı olmaktan başka çaresi yoktur.

Bir bilim kurgu kitabından gerçekçi olmasını beklemek doğru olmasa bile sana iyi bir haberim var, bu kitap fazlasıyla gerçekçidir. Kitabın en önemli yanı ise sana sürekli yaratıcı fikirler sunması ve hikayenin içerisinde eğlenmenizi sağlamasıdır. Bilim kurgusal bir distopik roman okumak istiyorsan ilk sıraya bu romanı eklemeyi düşünmelisin.

Kızıl Yükseliş

kızıl yükseliş pierce brownKızıl Yükseliş genç yetişkinlere hitap eden bilim kurgusal bir distopik romandır. Yaşama umuduyla dolu olan bir kahramanın kandırıldıklarını öğrenmesiyle her şeyini bir hırsına dönüştürdüğü bir hikayesi vardır. Kahramanımızın kararı kesindir artık hayatını bir kenara bırakıp sadece halkı ve onların geleceği için zorlu mücadelelere katılıp başarılı olmaya çalışacaktır.

Birçok kişi bu eseri birbirinden farklı eserlere benzetmektedir. Hikayenin tamamı için aynı şeyi söylemek mümkün değildir ama farklı eserlerle olan benzerliklerini görmezden gelmek doğru değildir. Her ne kadar durum böyle olsa bile kendi hayatını bir kenara bırakıp halkı için ölümcül bir maceraya atılacak kahramanın hikayesini okumak keyif vericidir. Bir distopya varsa kahraman da olmalıdır fikrine sadıksan bu romanı okumanı öneririm.

Karanlık Zihinler

karanlık zihinler alexandra brackenKaranlık Zihinler genç yetişkinlere hitap eden fantastik ve distopik bir romandır. Kendisini rehabilitasyon merkezine hapsedilmiş gibi hisseden bir kız sonunda firar etmeyi başarır. Firar eder etmez kendisi gibi bu rehabilitasyon merkezinden kaçmış olanların yanına sığınır. Artık hayatta kalmak için tek başına değildir ama kendisine yakınlaşmaya çalışan herkesin tehlike olduğunu düşünerek yaşamaya devam edeceği de bir gerçektir.

Güzel bir serinin ilk kitabı olan bu eser biraz ölümlüdür. Ölüm hikayenin normal bir parçası gibi anlatıldığından genelde okuyucusunu biraz strese sokar. Yavaş ilerleyen anlatım biçimi bu durumu biraz gerilime dönüştürse bile kitabı eline alan herkesi keyifli bir okuma serüveni bekliyor diyebilirim. Ölüm senin için fazla rahatsız edici değilse, fantastik ve distopik romanlardan hoşlanıyorsan bu kitabı gönül rahatlığıyla okuyabilirsin.

Silo

silo hugh howeySilo kıyamet sonrası hikayesiyle dikkat çeken fantastik ve distopik bir romandır. Eser insanlığın hayatta kalma çabası ve her zaman sınırlarda yaşamasını konu alan bir hikayeye sahiptir. Dünya tehlikeli insanlarla doludur ve bu tehlikeli insanlar diğerlerinin üzerinde hakimiyet kurmak için çaba gösterir. Hakimiyet kuranlar için dışarıya çıkış özgürdür ama diğerleri içeride kalmaya mahkumdur.

Bu eser kıyamet sonrası hikayesiyle son derece dikkat çekicidir. Okuması kolay olmasa bile keyif verici bir yapısı vardır. Hikayesi kendine özgü karakteristiklere sahip olan, anlatışı hikayeyle tamamen uyumlu olan bu kitabı okumaktan kaçınmayı düşünmemelisin. Özellikle kıyamet sonrası hikayelerden hoşlananlar için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebilirim.

Uyumsuz

uyumsuz veronica rothUyumsuz genç yetişkinlere hitap eden bilim kurgusal bir distopik romandır. Eser kendi ayakları üzerinde durup yaşam mücadelesi veren genç bir kızın başından geçenleri anlatır. Tek başına hareket etmeyi seven ve gerektiğinde tüm kararları kendi başına almaya alışmış olan bu kız için hayatın değişme vakti gelmiştir ama bu çok kolay olmayacaktır.

Karizmatik kahramanlara sahip olan bu kitabın hikayesi gayet açıktır. Hayatta kalmak durumunda olan ve aynı zamanda yaşadıkları dünyanın zorluklarıyla mücadele etmek zorunda olanları büyük tehlikeler beklemektedir. Hikayenin gidişatını değiştirecek olan ise genç kıza yardımcı olmak için hayatını dahi ortaya koyacak olan genç bir erkek olacaktır. Okuduğum kitap hem bilim kurgusal olsun hem de distopik olsun diyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Ölüm Oyunu

ölüm oyunu koushun takamiÖlüm Oyunu biraz korku temalı biraz ise fantastik temalı olan bir distopik romandır. Yaşanılan ülkede baskıcı yönetimin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği en önemli şey büyük bir askeri programı lise öğrencileri üzerinde denemesidir. Eşit sayıdaki öğrenciler bir adaya hapsedilir ve hepsine rastgele silahlar verilir. Bu adadan tek bir kişi sağ çıkabilecektir ve bunun için diğer hepsinin ölmesi veya öldürülmesi gerekmektedir.

Korku dolu olan, bol bol gerilim yer aldığı fantastik bir hikayenin içerisine girdiğinde dışarı çıkması çok kolay olmayabilir. Bu hikayede hepsinden yeteri kadar vardır ve sana sunduğu gerilimden ötürü kalbinin heyecanla atması kaçınılmaz bir durumdur. Korku temalı distopik romanlardan hoşlanıyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Mutlaka okunması gereken distopik romanlardan oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply