Mutlaka okunması gereken 13 epik fantastik roman

Okunması gereken en muhteşem epik fantastik romanlarla tanış, doğaüstü varlıklarla dolu dünyalara yolculuk et ve maceranın dibine vur.

Epik fantastik kitaplar denildiğinde aklına ilk olarak ne gelir? Umarım aklına ilk gelen kitap Harry Potter değil, Yüzüklerin Efendisi gibi bu kategorinin hakkını verebilecek bir eserdir. Epik fantastik kitaplar tema olarak büyük zorluklarla uğraşılan yapıtlardır.

Kralların Yolu

kralların yolu brandon sandersonKralların Yolu epik fantastik denildiğinde akıllara ilk gelen eserlerden birisi olmasa bile en kaliteli eserlerden birisidir. Savaşı bol olan bir evrenin içerisinde düzinelerce savaş gerçekleşmiş olsa bile hayatta hiçbir şey değişmez. Çünkü her zaman hayata tutunmak zorunda olanlar vardır.

Epik fantastik türü kitaplar ilgili çektiyse bu kitap sana arzuladığın okuma keyfini verecektir. Büyük ve yıkıcı bir savaşın ardından hayatta kalanlar tekrar dirilmek için çaba göstermelidirler. Dünyayı değiştirmek bir seçimdir ama bunu gerçekleştirmek kolay olmayacaktır. Epik fantastik türü kitaplar ilgili çekiyorsa ilk okuman gereken kitap kesinlikle budur.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği jrr tolkienYüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği efsanevi Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk kitabıdır. Orta Dünya’ya aralık kalmış olan kapıdan biraz bakarak dahi onun olağanüstü güzel bir yer olduğunu görebilirsin. Ortaya çıkan mühürlü yüzüğün etrafında toplanan maceraperest ahalinin izini takip ederek koca dünyayı keşfe çıkmayı başarabilirsin.

Epik fantastik olmasa bile fantastik bir kitap okumak isteyen herkesin ilgisini çekebilecek olan bu serinin içerisinde maceraya ait hemen hemen her şey bulabilirsin. Belki bir kahraman olmayı hayal edersin ve şeytani güçlere karşı koymak için için içini yiyebilir. Tek yapman gereken epik fantastik romanlar hayranı olarak bu kitabın sayfalarını çevirmeye başlamaktır.

Rüzgarın Adı

rüzgarın adı patrick rothfussRüzgarın Adı fantastik kitaplar arasında en ilgi çekici hikayelerden birisine sahip olan bir eserdir. Özünde pek sevilmeyen bir büyücünün efsane olmak için giriştiği yolun ilk dönemlerini anlatır. Bu büyücü beklenmedik bir başarı elde edip büyü okuluna girmeyi başarınca kaderiyle birlikte pek çok şey değişmeye başlayacaktır.

Bol aksiyonlu bir epik fantastik roman olan bu eserde maceraya doyacağından şüphen olmamalıdır. Beklenmedik anda yaşanan gelişmeler herkesin hayatını olmasa bile bir efsane olmak isteyen büyücünün hayatını değiştirmeyi başaracaktır. Epik fantastik eserler arasında her zaman kendine yer bulabilen bu kitabı okuyarak bu dünyaya sıkı bir giriş yapabilirsin.

Kan Şarkısı

kan şarkısı anthony ryanKan Şarkısı bol bol sihir ve büyü içeren dünyasıyla dikkat çeken bir fantastik kitaptır. Kendisini önemli bir tarikatın kapısının önünde bulduğunda hayatta hiçbir şeyin farkında olmayan bir kahramanın hikayesini anlatır. Tarikat bu çocuğu kendi doğrularıyla yetiştirip acımasız bir savaşçıya dönüştürdüğünde her şey ama her şey dünya için çok daha farklı olacaktır.

Bir kahramanın dünyayı kurtarmaya çalışmasından ziyade dünyanın geleceğine yön vermesiyle ilgilenen bir okuyucu yapısına sahipsen bu epik fantastik kitap ilgini çekecektir. Hayatı belki istediği gibi başlamamış olsa bile bir ölüm makinesinin büyümesine tanıklık etmek keyif vericidir. Epik fantastik kitaplar arasında bol sihir içeren hikayeler okumak istiyorsan bu kitapla başlayabilirsin.

Taht Oyunları

taht oyunları george r. r. martinTaht Oyunları fantastik bir dünyanın içerisine her türlü entrikayı ve aksiyonu sığdırabilmiş bir eserdir. Demirden bir tahta sahip olmak isteyen güç odaklarının birbiriyle çekişmeleriyle başlayan hikayesi karla kaplı bölgelerden gelen büyük bir tehlikenin merhaba demesiyle fazlasıyla değişir. Değişmeyen tek şey ise güç oyunlarının her zamankinden daha sert bir biçimde devam etmesidir.

Bu eser hakkında pek fazla şey söylemeye gerek olduğunu aslında düşünmüyorum. Popüler bir yapıt olduğu ve dizisi sayesinde fazlasıyla dikkat çektiği için onunla daha önce tanışmış olabilirsin. Ancak sana bir sır vereyim, kitaptaki her şey dizide yer almamaktadır. Epik fantastik türüne bol entrikalı bir giriş için bu seriye mutlaka başlamanı tavsiye ederim.

Sissoylu: Son İmparatorluk

sissoylu son imparatorluk brandon sandersonSissoylu: Son İmparatorluk büyük bir intikam planının anlatılıp hayata geçirildiği fantastik bir romandır. Dünyanın hasretini çektiği kahraman beklenmedik bir zamanda ortaya çıkar. Artık dünyanın ölümsüz bir hükümdardan kurtulması gereklidir ama her şey büyük bir hırsızlık planının başarıya ulaşmasına bağlıdır.

Bazı kitaplar sundukları sürükleyicilik ile dikkat çekerler. Bu eser de onlardan birisidir çünkü macerası, aksiyonu ve adrenalini asla eşlik olmaz. Okuyucusunu ürkütücü bir evrende yaşatmaya ant içmiş sayfalarıyla büyük bir okuma keyfi sunmaktadır. Epik fantastik eserler dünyasına adrenalin dolu bir adım atmak istersen bu kitaba bir şans vermelisin.

Gölgelerin Yolu

gölgelerin yolu brent weeksGölgelerin Yolu ölümün kıyısında geçen hikayesiyle dikkat çeken bir epik fantastik kitaptır. Eser kendisini yıllarca güçlü ve zeki bir suikastçının yardımcısı olarak bulan bir adamın kendini kabul ettirmek için giriştiği tehlikeli macerayı konu almaktadır. Çıktığı bu yolda engellerden ziyade alışması gereken bol büyülü ve bol ölümlü yaşantıdır.

Bazı kitaplar sahip oldukları atmosferle okuyucusunun kalbini kazanmayı başarır. Kahramanının kendini bulma ve kendini etrafındakilere kabul ettirme çabası aslında son derece tehlikeli bir macera anlamını taşımaktadır. Maceraya doymak ve aynı zamanda ölümün kıyısında bir hayata tanıklık etmek istiyorsan bu epik fantastik romanı okumalısın.

Amber Yıllıkları

amber yıllıkları roger zelaznyAmber Yıllıkları fantastik romanlar arasında görüp görebileceğin en renkli dünyaya sahip eserlerden birisidir. Bu eserin içerisinde hemen hemen her şey yer alır ama en önemlisi yaşayan bir dünya bulunur. Birbirinin devamı olan hikayeler bütünü içerisinde en çok ilgi görenlerden birisidir. Bu kitap serinin ilk parçası olsa bile devamını getiren birçok kitap vardır.

Bu eser için fantastik dünyanın öncüsü demek doğru olacaktır. Pek çok fantastik eser yazarını etkileyen kitaplardan birisi olması ne kadar etkin olduğunu göstermektedir. Epik fantastik hikayeler dünyasına sessiz sakin girişin anahtarı bu kitaptır ve seni fazlasıyla mutlu edebilecektir.

Locke Lamora’nın Yalanları

locke lamora'nın yalanları scott lynchLocke Lamora’nın Yalanları adının hakkını tam anlamıyla veren fantastik bir hikayedir. Bir çetenin, bir hırsızlar çetesinin lideri konumunda olan sözde kahraman türlü türlü oyunlarıyla zenginleri soymaya devam ederken birden bire her şey değişir. Kendisi ve çetesi bir ölüm oyununun içerisine sıkışıp kaldığında her zamanki yalanlar hayatta kalması için yeterli değildir.

Atmosferiyle farklı olabilen eserlerden birisinden söz ettiğimizi hatırlatmalıyım. Kendi halinde bir şehir ama zenginleri sürekli birileri tarafından saldırıya uğrayan sakinlere sahiptir. Günün birinde şehrin üzerine çöken kara bulut yer altının karanlık dünyasında yaşanmaya başlayan savaşın ilk habercisi olur. Sürükleyici olan bir epik fantastik hikaye okumak istiyorsan bu kitaptan başlayabilirsin.

Anayurt

anayurt drizzt efsanesi r. a. salvatore

Anayurt kendi yurdunda aradığını bulamayan bir adamın hikayesini anlatan fantastik bir kitaptır. Onun tek istediği kendi ırkında bulamamış olduğu duyguları bulmaktır ve bunun için bilmediği bir yolculuğa çıkmayı göze alır. Bu yolculuk aynı zamanda başına geleceklerden habersiz bir maceracının atacağı en tedirgin adım olma özelliğini taşır.

Alternatif bir dünya ve alternatif bir hikaye. Bu kitabın hikayesinin anlatmanın tek yolu budur çünkü Drizzt efsanesinin ilk kitabıdır. Onun tek amacı kendi dünyasında ve kendi ırkında bulamadığını bulmaktır. Bilinmeyen bir yolculuğa çıkmaktan korkmayanların keyifle okuyabileceği bu kitap epik fantastik romanlar arasında en beğenilenlerden birisidir.

Dünyanın Gözü

dünyanın gözü robert jordanRobert Jordan‘nın ilk kez 1990 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve epik fantastik roman olma özelliğini taşır. Çağlar gelir ve çağlar gider. Efsaneler ardı ardına sıralanır, zaman geçtikçe hepsinin doğduğu yer dahi unutulur.

Rand, Mat ve Perrin, Karanlık Birlik tarafından avlanmıştır. Bu üç kafadarın kaderleri birbirine bağlanmıştır. İçlerinden birisi dünyayı kabusa dönüştürecek bir anahtara sahiptir. Artık tek yapmaları gereken önlerine çıkacak olan savaşa hazırlanmaktır.

Kehanetin Oyuncağı

kehanetin oyuncağı david eddingsDavid Eddings‘in ilk kez 1982 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve epik fantastik roman olma özelliğine sahiptir. Belgariad adını taşıyan destan bir kehanetin ardındaki en muhteşem mücadeleyi ifade eder. Yedi bin yıllık mücadele bir türlü bitmek bilmez.

Uzun zaman önce kötüleri temsil eden Tanrı Torak insanlar ile tanrıları bir savaşa sürüklemiştir. Büyücü Belgarath ise Batı’nın adamlarını koruyan envanteri geri almak için yönlendirmiştir. Envanter Riva denen bölgede kaldığı sürece kehanet etkisini gösterecek ve insanları koruyacaktır.

Batının Muhafızları

batının muhafızları david eddingsDavid Eddings‘in ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve epik fantastik roman olma özelliğine sahiptir. Garion kötüleri temsil eden Tanrı Torak’ı öldürdükten sonra Riva Kralı olmuştur. Kehanet yerine gelmiştir. En azından herkes öyle olduğunu düşünmektedir.

Aniden ortaya çıkan Zandramas ismi herkesi korkutmuştur. Ancak Büyücü Belgarath dahil kimse onun kim olduğunu bilmemektir. Ancak Garion iz sürerek gerçeğe ulaşacağı ipuçlarını keşfetmeyi başarmıştır. Kehanetler arasındaki savaş hala sürmektedir.

Mutlaka okunması gereken epik fantastik romanlardan oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

6 Comments

 1. Zaman Çarkı listede mutlaka olmalı

  • Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Sanırım Ken Grimwood’un eserinden bahsediyorsunuz. Maalesef o eser bu listede yer alabilecek kadar iyi bir eser değil. Elbette bu benim şahsi görüşüm. Yeni önerilerinizi bekliyor olacağım. 🙂

   • Merhaba, hayır Robert Jordan’ın Zaman Çarkı’ndan bahsediyorum
    http://zamancarki.net/okuma-sirasi/

    • Merhaba,

     Çok teşekkürler. Evet bu seriyi ekleyebilirim buraya. Tüm kitapları eklemek yerine ilk kitabı ekleyeceğim. Güzel öneriniz için teşekkürler. Blog adresinizde başarılar dilerim.

     • Teşekkürler, Margaret Weis&Tracy Hickman Ölüm Kapısı Serisi, David Eddings Belgarid & Malloryon serileri bunlar da çok tercih edilen serilerdir bilgi olarak paylaşmak istedim

     • Kaan Karadeniz
      Kaan Karadeniz

      Merhaba,

      Teşekkürler öneriler için. Şöyle yapalım isterseniz, bana e-posta yoluyla ulaşın. Birlikte bir okuma listesi hazırlayalım. Kitapları seçmeniz yeterli. Geriye kalan bilgileri ben eklerim. Sitenizin adıyla veya isterseniz kendi adınız ile paylaşım yapabilirim. Böylece ortak bir çalışma yapmış oluruz. Bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Sizden e-posta bekliyor olacağım.

      Ölüm Kapısı serisini buraya eklemeyi düşünmüyorum. En azından şimdilik ama ileride tüm seriyi gözden geçirdikten sonra bir ekleme yapabilirim. İlk kitaplar beklentimin altında kaldı ama ileriye doğru bir iyileşme söz konusu. David Eddings’in iki serisi de iyi seçim olur. Onları en yakın zamanda eklemiş olacağım.

Leave a Reply