Özgüven eksikliğini giderecek 8 özgüven kitabı

Özgüven kazanmak ve geliştirmek, özgüven eksikliği yaşayanların en çok istedikleri şeylerin başında gelir. Özgüven kitaplarıyla bu eksikliği giderebilirsin.

Kişisel gelişim kitaplarının genelinde olduğu gibi özgüven eksikliği yaşayan bireylere yardımcı olabilecek bu kitapların hepsinde teorik bilgiler yer almaktadır. Bu teorik bilgileri edinip yaşantında uygulamaya koymayı başardığın zaman kitaplardan daha fazla fayda sağlayabilirsin.

Özgüven Kazanma Yolları 1

özgüven kazanma yolları dale carnegieÖzgüven Kazanma Yolları 1 ve Özgüven Kazanma Yolları 2 şeklinde iki kitap olarak yayınlanan eserde sunulan bilgiler test edilmiştir. Birbirinden faydalı bilgilerin yer aldığı kitabın içeriği sadece özgüven kazanmak ile ilgili değildir. Kişisel gelişiminiz için ihtiyaç duyacağınız birçok iletişim becerisi hakkında size fikir vermektedir.

Kişisel gelişim ile özdeşleşmiş bir isim olan Dale Carnegie, bu kitaplarında, verdiği sözü başarıyla yerine getirmekte ve özgüven geliştirmek adına size yardımcı olmaktadır. Hafızanızı güçlendirmeniz, hayatı daha anlamlı bulmanız ve insanlarla daha rahat iletişim kurabilmeniz için faydalı bilgiler barından bu iki kitabı okuyarak özgüven geliştirme maceranıza renk katabilirsiniz.

Özgüven

özgüven matthew mckayMatthew McKay ve Patrick Fanning ikilisinin hazırlamış olduğu bu kitapta özgüvenin göz ardı edilmemesi gereken bir nitelik olduğu belirtilmiştir. Kitapta özgüven hayatın merkezindedir. Diğer canlılara göre bilinçli olma vasfıyla ayrı bir yere sahip olan insanın özgüven olmadan herhangi bir başarıya ulaşamayacağı açıkla dile getirilmiştir.

Kişisel gelişim alanında sıkça başvurulan bir kitap olan Matthew McKay’ın bu eseri insanın kendi öz değerlerini tanımlayıp güçlendirmesini sağlamaya çalışmaktadır. İnsanların hedeflerinde başarıya ulaşması için gerekli olan bilgileri sunan bu kitabı okuyarak özgüveninizi geliştirebilir ve aynı zamanda hayatın tadını çıkarmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

30 Adımda Özgüven

30 adımda özgüven sam hornSam Horn‘un 30 Adımda Özgüven adını taşıyan bu kitabı diğer kitaplardan birazcık farklı bir yapıya sahiptir. Yazar size neler yapmanız gerektiğini adım adım göstermekte ve bunun için ortaya takip edilmesi gereken bir program koymaktadır. Yazarın belirlediği yolda ilerleyerek kitapta yer alan bilgileri özümsemeye çalışırsanız bundan oldukça fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitapları arasında birçok kez karşılaşabileceğiniz bu özel biçimli kitaplarda genelde bilgiler belirli pratik teoriler üzerine kuruludur. Amacınız her neyse onu yerine getirebilmek için adımları takip etmeniz yeterli olur. Kendinizi geliştirmek, daha güçlü bir birey ve erdemli bir insan olmak istiyorsanız bu kitaba göz atmayı ihmal etmemelisiniz.

Özgüven Kazanmak

özgüven kazanmak özcan göknarÖzcan Göknar tarafından yazılmış olan Özgüven Kazanmak isimli eser aslında bu konuda kafalarda soru işareti olan hemen hemen tüm sorulara cevap vermektedir. Okuyucusuna doyurucu bilgiler sunmak adına örnek olaylar üzerinden bilgilerin aktarılması ise kitaba farklı bir anlam kazandırmış. Tüm bunlar düşünüldüğünde kitap “rehber” iddiasını başarılı bir biçimde yerine getirmektedir.

Özgüven konusunda yaşadığınız sıkıntının ne tür bir sıkıntı olduğunu öğrenmek ve bunun yanında bu konuda sorun yaşayanların nasıl çözümler bulduğunu bilmek istiyorsanız bu kitap fazlasıyla işinize yarayacaktır. Yazarın ifadesiyle, kitapta anlatılan tüm olaylar gerçektir. Siz bu gerçek olaylardan ders çıkartmak istemez misiniz? Özgüven eksikliğinden kurtulmak istiyorsanız istemeniz gerekir.

Potansiyelinizi Artırın: Özgüven ve Özsaygı Kazanmak

potansiyelinizi artırın özgüven ve özsaygı kazanmakJoseph Murphy‘nin bu kitabı aslında oluşturmuş olduğu bir serinin üçüncü kitabıdır. Ünlü seri insanın bilinçaltını kullanarak yaşamış olduğu problemlerden sıyrılabileceğini anlatır. Haliyle bu kitap, bilinçaltının kullanımıyla özgüven ve özsaygı kazanmakla ilgilidir. Olumsuz düşüncelerden kurtulmanın özgüven eksikliğinden kurtulmak için değerli bir çözüm olduğuna değinen kitapta daha birçok farklı ve faydalı bilgi yer almaktadır.

Kitaba göre bunalımda ve her zaman endişeli olan insanların özgüvenleri çok daha zayıftır. Bu tür insanlar başkalarından onay almadan hareket etmeyi çok istemezler. Kitap bu fikri değiştirmeye çalışmaktadır. Kitap, insanın kendini kontrol edebilecek güce sahip olduğunu ortaya koyarak kendisiyle barışık olmasını ve özgüven probleminden kurtulmasına yardımcı olmaktadır.

Cesaret: Korkunun Üstesinden Gelmek ve Özgüven Geliştirmek

cesaret debbie fordDebbie Ford‘a göre cesaret hayatımızı değiştirebilecek en güçlü duygudur. Cesaret & Korkunun Üstesinden Gelmek ve Özgüven Geliştirmek gibi epey uzun bir isme sahip olan bu kitap, ilk cümlede belirttiğim düşünceden yola çıkarak insanın özgüvenini geri kazanabileceğini belirtmektedir.

Kitapta yazarın sunmuş olduğu yedi ilke bulunmaktadır. Bu ilkeleri takip eden okuyucuları korku, endişe ve güvensizlikten uzaklaştırmayı hedefleyen yazar, sonunda ortaya konan cesaret özgüvenin geliştirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Özgüven geliştirme adına kendinize yol gösterici bir rehber kitap arıyorsanız bu kitabı okumayı düşünebilirsiniz.

Yaratıcı Özgüven

yaratıcı özgüven tom kelleyTom Kelley ve David Kelley ikilisi tarafından yazılan Yaratıcı Özgüven kitabı, insanların sahip oldukları yaratıcılık ile sorunlarının üstesinden gelmesi fikrine dayalıdır. Onlara göre her insanın belirli yaratıcılık seviyesi bulunmaktadır. İnsanlar bunun farkında değildir. Eğer bunun farkında olurlarsa yaşadıkları sorunları çok daha kararlı bir biçimde çözmeye çalışabilirler.

Özgüven konusuna farklı bir yaklaşım getiren bu kitap, sahip olduğunuz yaratıcılığı açığa çıkararak size sorunları çözmek için yepyeni bir yöntem sunmaktadır. Yaratıcılık ve verimlilik sahibi olan insanların kariyerlerinde daha başarılı olduklarını hatırlarsanız bu kitap sahip olduğunuz değerleri tanımanız adına sizin için bir fırsat olabilir.

Özsaygı: Özgüven, Cesaret ve Başarıya Giden Yol

özsaygı nathaniel brandenNathaniel Branden özgüven üzerine pek çok kitap yazmış olan bir yazardır. Dilimize çevrilen ve Özsaygı & Özgüven, Cesaret ve Başarıya Giden Yol isimli kitap bunlardan sadece bir tanesidir. Olumsuz düşünceleri kırmakla işe başlayan kitap, özsaygının liderliğinde özgüven probleminizi aşmanıza yardımcı olmaktadır.

Hayatınızdaki ilişkilerin pozitif yönde ilerlemesini ve insanlarla iletişiminizin daha güçlenmesini istiyorsanız bu kitap size yardımcı olacaktır. Bölüm sonlarında yer alan pratik alıştırmalar ise kitaptan öğrendiklerinizi pekiştirmek ve uygulamaya koymak için size önemli bir fırsat sunmaktadır.

Özgüven eksikliğini gidermeni sağlayacak bu önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply