Sevgiliye hediye edilebilecek 20 kitap

Sevgiline hediye edebileceğin içi aşk, hasret ve sevgi dolu kitaplarla buluşma zamanı. Hediyen ile onun kalbine giden kapıya ulaşabilirsin.

Sevgiline kitap hediye etmek istiyorsan alacağın kitabı iyi düşünmelisin. Sevgiliye hediye edilebilecek kitap rastgele raftan alınacak bir kitap olmamalıdır. Seçiminizi iyi yapmalısın çünkü seçtiğin kitap ona iletmek isteyeceğin önemli bir mesaj anlamına gelecektir.

1. Ardında Bıraktığın Kadın

Eduoard Levefre eşi Sophie’yi geride bırakarak Fransız kuvvetlerinin yanında savaşa gider. Bir süre sonra Sophie’nin yaşadığı şehir Alman birliklerinin eline geçer. Sophie ailesini, itibarını ve hayatını riske ederek son bir kez olsun son aşkını görmek için mücadele etmeye başlar.

Ardında Bıraktığın Kadın, kendi başına mücadele eden Sophie’nin çabalarını tarihsel kurguyla birlikte önünüze sunmaktadır. Sevgilinize hediye etmek istediğiniz kitap aşkınız için verebileceğiniz mücadeleyi anlatacak ise bu kitabı hediye edebilirsiniz.

2. Aşk ve Gurur

Elizabeth Bennet zengin bir ailenin en büyük ikinci kızıdır. Kitabın anlatıldığı dönemde zengin ailelerin görgü kuralları, kendilerine özgü adetleri ve ahlaki yaklaşımları bulunmaktadır. Elizabeth Bennet tüm bunlara karşı gelerek yaşamını sürdürmek istemektedir.

Aşk ve Gurur, insanlar arasındaki sınıfsal farklılıkları ve bunların aşka yansımalarını konu alan güçlü bir kitaptır. Sevgilinize hediye etmek istediğiniz kitap, bu tür farklılıklara rağmen birbirinize bağlı kalabileceğiniz mesajını verecek bir kitap ise bu kitabı hediye edebilirsiniz.

3. Aşkla Kal

Sizce aşk ile azim arasında nasıl bir bağ vardır? Bu kitapla azimle elde edilen bir aşkın hikayesini anlatmaktadır. Aşk ve duygusal yüklü temalı eserleriyle bilinen Kahraman Tazeoğlu’nun aynı temaya sahip bir başka kitabıdır.

Aşkla Kal, aşkın kazanılması gereken bir mücadeleye benzetilmesi ve gösterilecek azimle elde edilmesini anlatan akıcı bir hikayeye sahiptir. Sevgilinize hediye etmek istediğiniz kitap, zor kazanılmış veya bulunmuş bir aşkı anlatmak ise bu kitabı ona hediye edebilirsiniz.

4. Aynı Yıldızın Altında

aynı yıldızın altında john greenBazı aşk hikayelerinin temeli insanı derinden etkiler. Aynı Yıldızın Atlında isimli kitapta anlatılan aşk hikayesi böyle bir hikayedir. Kanser hastası olan iki kişinin aşkını konu edinen kitabın verdiği mesaj gayet açıktır. Hayat tatsız sürprizler sunsa bile mutlu olmak bizim elimizdedir. Hazel ve Augustus’un aşk hikayesi bu mesajı taşımaktadır.

Sevgilinize yaşadığınız aşkı her koşulda sürdürebileceğinizi anlatmak istiyorsanız John Green’in Aynı Yıldızın Altında isimli eserini ona hediye etmeyi düşünebilirsiniz.

5. Ben Sana Mecburum

ben sana mecburum atilla ilhanSevginin hiç çaresiz olduğunu düşündünüz mü? Düşünmediyseniz Ben Sana Mecburum şiiriyle tanışın. Bu şiir sevginin ne denli çaresiz bir duygu olduğunu size en iyi biçimde anlatacak şiirdir. “Sus deyip adınla başlıyorum, içim sıra kımıldıyor gizli denizlerin …” bu dizeleri içeren bir şiirin sizi nerelere götüreceğini tahmin bile edemezsiniz.

Bazen sevgilinize hediye ettiğiniz kitap birlikte okumak isteyeceğiniz satırlardan oluşabilir. Atilla İlhan’ın Ben Sana Mecburum isimli şiir kitabı bu tür kitaplardan birisidir.

6. Böğürtlen Kışı

Claire bir gazetecidir ve Ethan adında birisiyle evlidir. Kısa bir süre önce geçirdiği bir kaza sonrasında karnında taşıdığı bebeğini kaybetmiştir. Yaşanan bu olaydan sonra Claire ve Ethan çiftinin arası açılır. Birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar. Claire araştırmalarına devam ederken yıllar önce gerçekleşen bir kaybolma olayının izlerini bulur. Bu olayın izini sürer ve saklı kalmış gerçekleri ortaya çıkarır. Ortaya çıkan bu gerçeklerden sonra ikilinin arası düzelir.

Böğürtlen Kışı, tesadüflerle dolu klasik bir Sarah Jio romanıdır. Sevgilinize hediye etmek istediğiniz kitap, tesadüflerle örülü bir aşk hikayesini anlatmak istediğiniz bir kitap ise bu kitabı ona hediye edebilirsiniz.

7. Çiçek Senfonisi

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf’ın hayatı boyunca yayınladığı yedi şiir kitabını içeren kitaptır. Özdemir Asaf, Türk şiirinin önemli isimlerinden birisidir. Dünya Kaçtı Gözüme, Sen Sen Sen, Bir Kapı Önünde, Yumuşaklıklar Değil, Nasılsın, Çiçekleri Yemeyin ve Yalnızlık Paylaşılmaz isimli şiir kitaplarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş Çiçek Senfonisi, Türk şairlerinin en özgün isimlerinden birinin en iyi çalışmalarını içermektedir.

Şiirler herkes tarafından sevilmez. Özdemir Asaf, Türk şiirinin en güçlü isimlerinden birisidir. Eğer sevgilinize hediye etmek istediğiniz kitap bir şiir kitabıysa Özdemir Asaf’ın bütün şiirlerini içeren Çiçek Senfonisi isimli kitabı ona hediye edebilirsiniz.

8. Dokuza Kadar On

dokuza kadar on özdemir asafArdı ardına aynı yazarın iki kitabına yer vermek istemezdim ama alfabetik sıra nedeniyle bu şekilde oldu. Dokuza Kadar On, Özdemir Asaf’ın yazdığı şiirleri içeren bir kitaptır. “Bilip ettiklerim, bilmeyip ettiklerim.” der Özdemir Asaf; “Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılırsa yalnızlık olmaz.” der aynı zamanda.

Şiir seven bir sevgiliniz varsa Özdemir Asaf ismi ona tanıdık gelecektir. Türk şiirinin en güçlü kalemlerinden birisi olan Özdemir Asaf’ın Dokuza Kadar On isimli kitabı ona hediye edebileceğiniz güzellikte bir şiir kitabıdır.

9. Göğe Bakma Durağı

“İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım.” diyor Turgut Uyar. Duygusal şiiri okunması için ayağınıza kadar getiriyor. Göğe Bakma Durağı onun en çok ses getiren kitaplarından birisidir. Mutluluğu hissetmek, mutluluğu anlatmak ve yaşatmak isteyenlerin şiiridir Göğe Bakma Durağı.

Şiir kitapları diğer birçok kitaba göre hediye olarak alınabilecek kitaplardır. Göğe Bakma Durağı’nı farklı kılan yansıttığı mesajdır. Bu mesaj mutluluktur. Sevgilinize onunla mutlu olduğunuzu anlatmak istiyorsanız bu şiir kitabı en iyi seçimlerden birisidir.

10. Henüz Vakit Varken Gülüm

henüz vakit varken gülüm nazim hikmet ranKitaba adına veren dizelerdir. Nazım Hikmet, “Henüz vakit varken gülüm, yüreğim dalındayken henüz …” diye devam ettirir şiirini. O dizelere aktarır, biz okuruz. Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet’in yazdığı şiirlerden oluşan bir kitaptır.

Türk edebiyatının en çok tartışılan isimlerinden birisi olmasına rağmen Nazım Hikmet her şiir seven kişinin bilmesi gereken bir isimdir. Sevgilinizi duygu yüklü bir şiirle mutlu etmek isteyen biriyseniz Henüz Vakit Varken Gülüm isimli şiir kitabını ona hediye etmeyi düşünebilirsiniz.

11. Kürk Mantolu Madonna

kürk mantolu madonna sabahattin aliBu önerinin romantiklik, hüzün, aşk veya duygusallık ile ilgisi yok. Kürk Mantolu Madonna bana göre bir klasiktir ve kitapları seven herkesin okuması gereken bir kitaptır. Sabahattin Ali kıymetini geç bildiğimiz yazarlarımızdan birisidir. Toplumsal olayları çok iyi anlatır ve olağan gerçekliğiyle önünüze sermeyi başarır.

Sevgilinize almak istediğiniz bir kitap onun eşsiz ve tek olduğunu anlatacak bir kitap ise Kürk Mantolu Madonna hediye edebileceğiniz bir kitaptır. Bu kitap Türk klasikleri arasında sayılabilecek kadar güçlüdür.

12. Piraye

Piraye üniversite çağında genç bir kızdır. Kalbini aile baskılarından bir türlü kurtaramayan Haşim adında bir kişiye kaptırmıştır. Piraye bir nevi dünya görüşü açısından biraz hümanist bir karaktere sahiptir. Haşim ise aşiret ve aile baskısını derinden hisseden, aşiret geleneğinden gelen birisidir. Belki yanlış bir benzetme olabilir ama Piraye, dönemin popüler ağa, töre ve aşiret konularını işleyen dizilerine benzer yapıda bir romandır.

Sevgilinize hediye etmek istediğiniz bir çırpıda okunabilecek bir kitap ise Canan Tan’ın en çok beğenilen eserlerinden birisi olan Piraye isimli kitabı ona hediye etmeyi düşünebilirsiniz.

13. Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet’in hikayesini bilmiyor olamazsınız. En azından sevgilinize kitap hikaye etmek isteyen biriyseniz mutlaka duymuş olmalısınız. Romeo ve Juliet birbirine aşık olan iki gençtir ama bir türlü kavuşamazlar. Sonunda ise birbirlerine olan aşklarından ölürler.

Sevgilinize hediye etmek istediğiniz kitap ona olan sevginizin ölümsüzlüğünü anlatacak ise Romeo ve Juilet’ten daha iyi bir eser bulamayabilirsiniz.

14. Senden Önce Ben

senden önce ben jojo moyesHüzün ve mutluluk bir arada olsun ister miydiniz? Bunun mümkün olabileceğine inanıyor musunuz? Senden Önce Ben bunu mümkün kılıyor. Jojo Moyes kalemini en iyi şekilde kullanarak bilindik bir hikayeyi farklı bir tatla bize sunmayı başarıyor.

Sevgilinize hediye edeceğiniz kitap mutluluğu anlatacak ise Senden Önce Ben alıp hediye edebileceğiniz bir kitaptır. Kitabın hikayesini tanıdık bulursanız hiç üzülmeyin. Bir noktada elbette belirgin bir farklılık yakalayacak ve farklı bir yöne doğru gideceksiniz.

15. Sevda Sözleri

sevda sözleri cemal süreyaSevda Sözleri, Cemal Süreya’nın bütün şiirlerini içeren şiir kitabıdır. Cemal Süreya, Türk şiiri için farklı bir isimdir. Onun şiirleri ölümsüz dizelerden oluşmaktadır. Bu dizeleri okurken her şeyin sizi etkilediğini görebilirsiniz. “Bir kan halkasından geçiyor ısınarak boğazımdan dökülen sevda sözleri.” diyor Cemal Süreya. Kitabın adı bu dizelerden geliyor.

Sevgilinize hediye etmek istediğiniz kitap aşkınızı anlatmanıza yardımcı olacak bir kitap ise Cemal Süreya’nın şiirleri size yardımcı olacaktır. Sevda Sözleri, Cemal Süreya’nın ölümsüz şiirlerini bir araya getirmiştir.

16. Sevgi Duvarı

sevgi duvarı can yücelAşk ve sevgi olur da Can Yücel’den bahsetmemek olur mu? Az kalsın oluyordu. Can Yücel’i unutup gidecektim. Türk şiiri için önemli bir isim olan Can Yücel’in Sevgi Duvarı isimli şiir kitabı onun eşsiz üslubuyla oluşturulmuş önemli bir eserdir. “Başucumda bir sen varsın bir de evren …” derken Can Yücel aslında bu kitabın ne kadar etkileyici olacağını anlatmaktadır.

Sevgilinize Can Yücel’in bir kitabını hediye etmek istiyorsanız bu kesinlikle Sevgi Duvarı olmalıdır. Ona okuyacak çok Can Yücel şiiri bulabilirsiniz ama hediye edilecek kitap kesinlikle Sevgi Duvarı olmalıdır.

17. Ucunda Ölüm Var

Bazı kişiler eski kitapları okumayı sevmezler. Onlar için henüz yeni sayılabilecek bir kitap önerim var. Bir aşk hikayesini konu alan eşsiz anlatımıyla Kemal Varol’un Ucunda Ölüm Var isimli romanı. Bu romanı okumaya karar vermeden önce gerçekten bir aşk hikayesini okuyup okumamaya karar vermelisiniz.

Sevgilinizi bir aşk hikayesiyle mutlu etmek istiyorsanız Ucunda Ölüm Var isimli kitap size yardımcı olacaktır. Dilerseniz Radikal Kitap’ın Kemal Varol’dan yeni roman isimli haberini ziyaret ederek kitaptan bir bölüme göz atabilirsiniz.

18. Yaralı

Kahraman Tazeoğlu imzasını taşıyan Yaralı isimli kitap bu listede yer alan kitaplar arasından en fazla duygu yüklü olanıdır. Duygusallık konusunda diğer kitaplardan biraz daha yoğun olması, bu tür bir hediye arayan kişileri memnun edebilecektir. Kitapta bir aşk hikayesi anlatılmaktadır ve hikaye mutlu sona doğru gitmektedir.

Kahraman Tazeoğlu adını duyduğunuz zaman kitabın duygu yüklü olduğunu anlarsınız ama bu sefer durum çok farklı. Sevgilinizi yoğun bir biçimde duygu yüklü bir kitapla şaşırtmak istiyorsanız Yaralı isimli kitap aradığınız kitaptır.

19. Yeşil Deniz Kabuğu

Yeşil Deniz Kabuğu klasik bir Sarah Jio kitabıdır. Farklı olan tek durum Sarah Jio’nun bu sefer iki gencin aşk hikayesini anlatmasıdır. Aşk hikayelerini okumayı sevenler tarafından okunması gereken bir kitaptır çünkü Sarah Jio bu konuda kendisini kanıtlamış bir isimdir.

Sevgilinize bir kitap hediye etmek istiyorsanız içerisinde yer alan aşk hikayesiyle Yeşil Deniz Kabuğu bu kitaplardan birisi olabilir. Aşk hikayesi okumayı sevmeyen bir sevgiliniz varsa farklı kitapları tercih etmelisiniz.

20. Yüreğim Seni Çok Sevdi

Her aşk hikayesinin bir sonu vardır öyle değil mi? Bazen mutlu, bazen ise mutsuz sonla karşılaşırsınız. Bu aşk hikayelerde mücadele, çaba, gayret her bir şey olur. Böylece sona ulaşabilirsiniz. Yüreğim Seni Çok Sevdi bir aşk hikayesini ele almıştır ama bu aşk hikayesi yarıda bırakılmış bir aşkı anlatmaktadır. Farklı bir aşk hikayesi okumak isteyenlerin okuması gereken biraz durgun ama etkileyici bir kitaptır.

Sevgilinize bir aşk hikayesi içeren ama diğerlerinden farklı bir hikayeyi konu almasını istediğiniz bir kitap hediye etmek istiyorsanız Canan Tan’ın Yüreğim Seni Çok Sevdi isimli kitabını hediye edebilirsiniz.

Sevgiliye hediye edilebilecek kitaplardan oluşan bu önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply