Sevgiliye hediye edilebilecek 20 şiir kitabı

Sevgiline derin anlamlar içeren bir şiir kitabı hediye etmek istiyor olabilirsin. Sevgiliye hediye edilebilecek şiir kitapları sana yardımcı olacaktır.

Burada yer alan kitapları seçerken özellikle kitapların içerisinde yer alan vurucu şiirleri göz önünde bulundurdum. Bununla birlikte çok okunanlar listelerine göz gezdirdim. Kısacası senin yapman gereken birçok şeyi yaparak beğendiğim şiir kitapları ile bu listeyi oluşturdum.

Elif Gibi Sevmek

elif gibi sevmek hikmet anıl öztekinElif Gibi Sevmek, Hikmet Anıl Öztekin tarafından yazılmış bir şiir kitabı ve aynı zamanda bir denemedir. Kitap, ilahi aşk ile yeryüzünde kişiye duyulan aşkın bir araya getirildiği etkileyici dizeler içerir. Belki kitabın yazılış dili olağanüstü derecede iyi olmayabilir ama kesinlikle sevgiliye hediye edebilecek kalitede bir şiir kitabı olma özelliğini taşır.

“İsmin…
Ömrümün diğer adıydı, dudaklarımı yakan…
Mecazlarla kurban edilen, kelimelerin ifadede yalnız kaldığı manaydı…”

Sevda Sözleri

sevda sözleri cemal süreyaSevda Sözleri, Cumhuriyet Dönemi şiirinin en etkili kalemlerinden birisi olan Cemal Süreya‘nın yazdığı şiirlerin bir araya getirildiği kitaptır. Cemal Süreya’nın aşkı anlatış tarzını başka hiçbir kitapta bulamazsın. O özel bir şairdir, sevgiyi ve sevgiliyi özel yapabilecek kadar maharetlidir.

“Gülün tam ortasında ağlıyorum
Her akşam sokak ortasında öldükçe
Önümü arkamı bilmiyorum
Azaldığını duyup duyup karanlıkta
Beni ayakta tutan gözlerinin”

Gün Doğmadan

gün doğmadan sezai karakoçGün Doğmadan, Türk şiirinin usta kalemlerinden Sezai Karakoç‘un şiirlerini içeren bir kitaptır. Sezai Karakoç’un kalemini savurduğu kelimeler anlam yüklüdür. Bu yükü sevdiğin kişiyle paylaşarak ona anlam yüklü kelimeler ve beraberinde şiirler hediye etmeyi başarabilirsin.

“Artık inan bana muhacir kızı
Dinle ve kabul et itirafımı.
Bir soğuk, bir garip, bir mavi sızı
Alev alev sardı her tarafımı,
Artık inan bana muhacir kızı.”

Dokuza Kadar On

dokuza kadar on özdemir asafDokuza Kadar On, Türk şiirinin en aşk dolu insanlarından biri olan Özdemir Asaf tarafından kaleme alınan şiirlerden seçmeleri içeren bir şiir kitabıdır. Özdemir Asaf yazmışsa şiiri okurken duyguların kıpır kıpır olacağını anlar insan. Alır sevgiliye götürür kitabı, duyguyu onunla paylaşır.

“Bir ışık düşerse üstüne basma
Daha yakınlaşır, korkarsın.
Bir leke, silmeye – gör
Leke kalır, sen çıkarsın.”

Otuz Beş Yaş

otuz beş yaş cahit sıtkı tarancıOtuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı tarafından yazılan şiirlerin toplandığı bir eserdir. Hasretin adamıdır Cahit Sıtkı Tarancı, hasret dendiğinde hem onun şiirleri gelir akıllara. Sevgiline duyduğun hasreti kendi şiirlerinle anlatmayı başaramıyorsan en iyi onun şiirleriyle anlatırsın.

“Desem ki sen benim için,
Hava kadar lazım,
Ekmek kadar mübarek,
Su gibi aziz bir şeysin;
Nimettensin, nimettensin!”

Ben Sana Mecburum

ben sana mecburum atilla ilhanBen Sana Mecburum, duayen şairlerimizden Attila İlhan tarafından yazılmış şiirleri içeren bir şiir kitabıdır. Attila İlhan hayata dair birikimi fazla olan bir şairdir ve bu her şiirinde rahatlıkla görülebilir. Cafcaflı olmayan, fazla parlamayan ama vurucu mısralarla sevgiline ulaşmak istiyorsan, “ben sana mecburum” diyebilirsin.

“Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum”

Gülce

gülce ömer lütfi meteGülce, kalemi keskin ve sert olan Ömer Lütfi Mete tarafından yazılmış şiirlerin bulunduğu bir kitaptır. Hayat boyunca okumuş olduğum en güzel şiirlerden birisidir Gülce, birkaç satırla çok şey anlatır. Sevdiğin kişiye diğer şiirlerin naifliğinden daha farklı bir şiir okumak istiyorsan ondan daha iyisini bulamazsın.

“Uçurumun kenarındayım Hızır
Ulu dilber kalesinin burcunda
Muhteşem belaya nazır
Topuklarım boşluğun avucunda
Derin yar adım çağırır”

Lavinia

lavinia aşk şiirleri özdemir asafLavinia, unutulmaz şairlerimizden Özdemir Asaf tarafından yazılmış aşk şiirlerini içeren bir şiir kitabıdır. Onun dilinde ve kaleminde aşk başkadır, o aşkı başka türlü anlatır. Dizelerin en yoğun duygularla doldurulduğu bir aşk kitabı arıyorsan bu kitaba göz atmanı tavsiye ederim.

“Rüzgar mı dedim..
İsterim ki saçların dağılsın.
Gece mi dedim..
Hemen düşüncelere dalmalısın..”

100 Aşk Şiiri

100 aşk şiiri cemal süreya

100 Aşk Şiiri, aşkı okuyucusuyla buluşturmayı başaran Cemal Süreya tarafından oluşturmuş bir antolojidir. Bu kitabın içerisinde birbirinden farklı aşk şiirleri bulabilirsiniz. Usta bir yazarın seçmiş olduğu şiirlerle sevdiğin kişiye olan aşkını daha etkili bir biçimde anlatabilirsiniz.

“Silmeye çalışma yavrum
Lekeni gözyaşlarınla,
Çünkü bir tektir leke
Taşır görkemli düşlere…”

Sakın Şaşırma

sakın şaşırma orhan veli kanıkSakın Şaşırma, şiir denilince akıllara gelen usta şairlerimizden Orhan Veli Kanık tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Orhan Veli Kanık farklıdır, şiirlerini de farklı bir dille anlatır. Her ne kadar ölümünün ilginçliğiyle anılan bir şair olsa bile “anlatamıyorum” şiiriyle sevgiline duyduğun aşkı anlatmana yardımcı olacaktır.

“Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerin kifayetsiz olduğunu,
Bu derde düşmeden önce.”

Büyük Saat

büyük saat turgut uyarBüyük Saat, edebiyatımızın en sürükleyici şiirlerinin altında imzası olan Turgut Uyar‘ın şiirlerini içeren bir şiir kitabıdır. Turgut Uyar’ın şiirlerinde kelimelerin ve mısraların puslu olduğu hissedilir. Sevgiline büyük bir şiir kitabı hediye etmek istiyorsan aradığın kitap Büyük Saat olabilir.

“Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum
Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor
Seni aldım bu sunturlu yere getirdim
Sayısız pencereden vardı bir bir kapattım
Bana dönesin diye bir bir kapattım…”

Bütün Şiirleri

bütün şiirleri sabahattin aliBütün Şiirleri, edebiyatımızın değeri geç bilinen yazarlarından Sabahattin Ali tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Sabahattin Ali bu kitabında aşk ve gurbet gibi konuları bir araya getirmiştir. Sevdiğine aşkını anlatmakta güçlük çekiyorsan Sabahattin Ali’nin mısralarından yararlanabilirsin.

“Aşkını candan duymuşum
Canım yoluna koymuşum
Tam dokuz yaşındaymışım
Dünyaya geldiğin zaman.”

Sonrası Kalır

sonrası kalır 1 edip canseverSonrası Kalır, şiirlerinde daha çok yalnızlık temasını kullanmayı sevmiş olan Edip Cansever tarafından yazılmış şiirleri içeren bir şiir kitabıdır. Yalnızlık, Edip Cansever’in tek işlediği tema olmamasına rağmen bunun yanına iliştirdiği aşk temasıyla dikkat çeken şiirlerin altına imza atmıştır. Hasreti ve yalnızlığı anlatarak sevdiğin kişiyi etkilemek istiyorsan onun şiirlerine başvurmalısın.

“Ben buyum, dersin, arkadaş
Sevgilim ben buyum
Yüreğim vurgun, dişlerim altın
Ceketim sol omzumda
Vakit vakit incelen vakit.”

Sevgi Duvarı

sevgi duvarı can yücelSevgi Duvarı, ağır bir üsluba sahip olduğu düşünülen şairlerimizden Can Yücel‘in şiirlerini içeren bir kitaptır. Can Yücel’in ağır bir dilinin olduğu doğrudur ama bu aynı zamanda onun şiirlerini ilginç yapan unsurdur. Sevdiğin kişiye anlam yüklü ama anlaşılması biraz güç şiirler hediye etmek istersen bu kitabın tam sana göre olduğunu söyleyebilirim.

“Bir gece sevgi duvarını aştık
Düştüğüm yer öyle açık seçik ki
Başucumda bir sen varsın bir de evren
Saymıyorum ölüp ölüp dirilttiklerimi
Yalnızlığım benim çoğul türkülerim
Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi…”

Ayrılık Sevdaya Dahil

ayrılık sevdaya dahil atilla ilhanAyrılık Sevdaya Dahil, duayen şairlerimizden Attila İlhan tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Kitabın içerisinde aynı ismi taşıyan bir şiir bulunur ki bu şiir sevgili olup öyle kalabilen kişilere çok şey anlatmaktadır. Sevgiline sevginin sonsuzluğunu anlatacak ve her seferinde seni hatırlatacak bir kitap hediye etmek istiyorsan bu kitapla şansını deneyebilirsin.

“Açılmış sarmaşık gülleri kokularıyla baygın
En görkemli saatinde yıldız alacasının
Gizli bir yılan gibi yuvarlanmış içimde kader
Uzak bir telefonda ağlayan yağmurlu genç kadın
Rüzgar uzak karanlıklara sürmüş yıldızları
Mor kıvılcımlar geçiyor dağınık yalnızlığımdan…”

Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen

sevdiğim ikinci kadınsın sen ceyhun yılmazSevdiğim İkinci Kadınsın Sen, daha çok televizyon programcısı ve komedyen olarak tanıdığımız Ceyhun Yılmaz tarafından yazılmış bir şiir kitabıdır. Farklı bir anlatımı hatta çağrışımı seçen yazar duygu karmaşası arasında mesajını başarıyla iletir. Sevdiğin kadına asla unutamayacağı bir şiir kitabı hediye etmek istiyorsan bu kitabı almayı düşünebilirsin.

“Sevdiğim ikinci kadınsın sen
İlkini sevmeye mecburdum çok iyiliği oldu bana
Ve hayatımda hiçbir mecburiyeti onun kadar sevmedim…”

Al Yüreğim Senin Olsun

al yüreğim senin olsun ahmed günbay yıldızAl Yüreğim Senin Olsun, daha çok yazdığı romanlarla bilinen Ahmed Günbay Yıldız tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Yazarın şiirleri sakindir ve bu sakinlik şiirlerin daha kolay okunabilmesini sağlamıştır. Sevdiğin kadına duyduğun aşkı anlatacak bir kitap arıyorsan bu kitaba şans verebilirsin.

“Pencere önünde efsun gibiyim
Ufuklar bulutlu, mahzun gibiyim…
Sen varsın baktığım her noktada yar,
Kayasını bulmuş yosun gibiyim…”

Anladım

anladım yılmaz erdoğan

Anladım, daha çok oynadığı filmler ve yazdığı senaryolarla tanıdığımız bir isim olan Yılmaz Erdoğan tarafından yazılmış şiirleri barındıran bir kitaptır. Kelime oyunlarıyla şiirlerini yön vermeyi seven birisidir Yılmaz Erdoğan ve bu kelime oyunlarıyla okuyucusunu mutlu etmeyi başarır. Sevdiğin kadına okurken tekrar tekrar düşüneceği şiirler hediye etmek istiyorsan bu kitabın tam sana göre olduğunu söyleyebilirim.

“Bir beyaz kağıda
Her şey yazılabilir
Senin dışında
Güzelliğine benzetme bulmak zor
Sen iyisi mi sana benzemeye çalışan
Her şeyden
Bir gülden bir ilk bir sonbahardan sor…”

Bir Yeryüzü Tanığı

bir yeryüzü tanığı ilhan berk

Bir Yer Yüzü Tanığı, Türk şiirini farklı bir boyuta taşımayı başarmış olan yazarımız İlhan Berk tarafından yazılmış seçme şiirlerinden oluşan bir kitaptır. İlhan Berk, sabit kalmayan ve kendini sürekli yenileyen tarzıyla bilinen bir şairdir. Sevdiğin kişiye hiçbir zaman unutulmayacak şiirler hediye etmek istiyorsan İlhan Berk’in şiirlerine bakmalısın.

“Bir kadın, bir gök parçası, üç beş ağaç
Uzakta dışında onların.
Deniz?
Deniz oralı değil: yineleyip duruyor kendini.
Bakıyor o:
Yakasını bırakmayan tanıklığına dünyanın.”

Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler

şiirmiz mor külhanidir abiler ece ayhanŞiirimiz Mor Külhanidir Abiler, Cumhuriyet döneminin sonrasında ortaya çıkan Türk şairlerinden en farklısı olan Ece Ayhan tarafından yazılmış seçme şiirlerden oluşan bir kitaptır. Ece Ayhan kelimelere farklı anlamlar yüklemeyi seven bir şairdir ve Türk şiirinin en aykırı isimlerinden birisidir. Sevdiğin kişiye okuyup okuyup ne anlatıldığını tekrar düşünmeye sevk eden şiirler armağan etmek istiyorsan bu kitaba göz atmalısın.

“Şiirimiz karadır abiler…
Şiirimiz her işi yapar abiler…
Şiirimiz gül kurutur abiler…
Şiirimiz erkek emzirir abiler…
Şiirimiz mor külhanidir abiler…”

Sevgiliye hediye edilebilecek şiir kitaplarından oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

2 Comments

 1. Merhabalar,

  Şiir kitabı önerileriniz için çok teşekkürler. Şiir okumayı roman okumaktan hep daha çok sevmişimdir, bu yüzden daha çok şiir kitabı bitiriyorum. Yeni şiir kitapları keşfetmeye çalışıyorum. İzninizle, ben de okuduğum şiir kitaplarını önerdiğim yazımı okumanız üzere sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/bir-solukta-okuyacaginiz-8-siir-kitabi-onerisi/

  Umuyorum sizin için faydalı olur,
  şiirle ve sağlıkla kalın.

  • Merhaba,

   Teşekkür ederim Ebru Hanım. Listeniz gayet hoş duruyor. Bu aralar şiire uzak kalsam bile hala okumak ve ilham almak için eser arayışına devam ettiğimi söylemeliyim.

Leave a Reply