Soluksuz okunacak en iyi 10 gizem ve polisiye romanı

Gizem ve polisiye romanları ile heyecan verici dünyaların içine gir. Okuma serüvenine gerilim dolu unutulmayacak bir katkı yap.

Gizem ve polisiye temalarının bir arada olduğu en iyi kitaplarla tanışmak ister misin? Gerilimi iliklerine kadar hissettirecek olan bu polisiye romanlarının her birisi güçlü hikayeleriyle ön plana çıkmaktadır. Gizem ve polisiye romanlarından hoşlanıyorsan bu kitaplar tam sana göre.

Baba

baba mario puzoBu roman büyük bir mafya oluşumunu en çıplak vaziyette okuyucusunun önüne getirir. Söz konusu mafya oluşumunun geleneklerini irdeleyerek aynı zamanda onun onur kavramına bakış açısını irdeleyen roman unutulmaz eserlerin arasında yer alır.

Baba filmini izlemiş biriysen roman sana tanıdık gelecektir çünkü filmin romanıdır. Bir suç oluşumunun hikayesini anlatması son derece ilgi çekicidir. Vito Corleone veya diğer bilinen adıyla Don Corleone hakkında en detaylı bilgileri edinmek istiyorsan gizem dolu bu romanı okumalısın.

Çakal

Bu roman, dünyanın en iyi korunan adamını öldürmeye meyilli bir suikastçının hikayesini konu edinir. Tarihin akışı herkesin beklediğinin aksine bir yöne doğru akmaya hazırlanırken her şeyin sorumlusu suikastçı kılığındaki çakal olacaktır.

Hızlı akıp giden bir hikayeye sahip olmasına rağmen gerilimi hiç azalmayan bu roman en iyi polisiye eserleri arasında gösterilir. Bir adamın gerçekleştirilmesi güç bir hedefin peşinden ilerlerken yaşayacakları okuyucuyu kısa süreliğine kitabın sayfalarına hapseder.

Rüzgarın Gölgesi

rüzgarın gölgesi carlos ruiz zafonBu roman kitapları çok seven bir çocuğun başından geçenleri anlatır. Babası kitapçı olan genç bir çocuk günün birinde gözü gibi bakması gereken bir kitaba sahip olur. Bu kitabı oldukça beğendiği için bir anda onu daha detaylı araştırmaya koyulur. Bu aslında bir maceraya ilk adımdır.

Roman içerisinde roman olan bu eser gizem ve polisiye romanları arasında dikkat çeken bir yapıttır. Bir çocuğun merakının peşinden giderken gizlenmiş olan pek çok şeyi açığa çıkarmasının hikayesini okuyucu büyük bir keyifle takip edebilmektedir.

On Küçük Zenci

on küçük zenci agatha christieHer birisi sırlarla dolu olan on insan bir malikaneye davet edildiklerinde olacaklardan tamamen habersizdirler. Malikaneye geldiklerinde bu adada ıssız kaldıklarını anlarlar ama felaketler bunlarla sınırlı kalmayacaktır. Her birisi sırrını paylaştıktan sonra ölümle burun buruna kalmaya başlamıştır.

Polisiye roman denildiği zaman bu yazardan söz etmemek doğru olmazdı. Polisiye temasını aynı zamanda gizem ve gerilimle bir araya getirmiş olan usta kalem soluksuz bir macera okumasına yardımcı olur. Bu romanı gerçekten bir çırpıda okuyup bitirebilirsin.

Şair

şair michael connellyHayatının büyük bir kısmını ölen insanlar hakkında yazdıklarıyla kazanmış bir gazeteci bu sefer umulmadık bir olayla karşı karşıyadır. Bir seri katil cinayetleri çözmek için görevlendirilmiş dedektifleri tek tek ortadan kaldırır. Gazetecinin önünde artık çözmesi gereken zor bir bulmaca vardır.

Gerilim seven biriysen bu roman seni fazlasıyla mutlu edecektir. Bir hedef konumunda olan ama bunu kardeşi ölene kadar öğrenemeyecek olan bir gazetecinin hikayesini anlatan roman, polisiye ve gizem eseri denildiğinde kalitesiyle ön plana çıkan eserlerden biridir.

Kemik Koleksiyoncusu

kemik koleksiyoncusu jeffrey deaverİşinde başarılı olan bir dedektifin başına gelen bir kaza neredeyse tüm hayatını felç etmiştir. Artık eskisi kadar iyi olmasa bile günün birinde ortaya çıkan bir katili yakalamak için onun gibi bir dehaya muhakkak ihtiyaç vardır.

Hızlı akış gösteren hikayeye sahip olan bu romanın içerisinde beklenmedik bir biçimde ekstra detaylar yer alır. Her karakter fazlasıyla detaylandırılmış bir biçimdedir. Gerçekçi karakterlere sahip bir gizem ve polisiye roman okumak istiyorsan bu romanı tercih edebilirsin.

Suç ve Ceza

suç ve ceza fyodor dostoyevskiBir adamın girişeceği suçların etrafında kurulu hikayesi aslında insanın kendisini sorgulatan satırlardan ibarettir. Ana karakteriyle daima sınırları zorlayan bu yapıt dibe vurma konusunda insanın ulaşabileceği son noktayı resmetmektedir.

Bu eser bir klasiktir ve klasikler hakkında yazarken genelde çok fazla şey söyleyemem. Bunun sebebi klasikleri anlatmanın güç olması, içerisinde yoğun felsefe bulundurmasıdır. Polisiyeye ucundan dokunan ama gizem dolu bir roman okumak istiyorsan ilk sıraya bu kitabı yazabilirsin.

Mistik Irmak

mistik ırmak dennis lehaneKüçük yaştayken kaçırılıp geri getirilen bir çocuğun polis olduktan sonraki hikayesini anlatır. Polis olduktan sonra çocukluk arkadaşlarıyla yolları ayrı düşse bile gizemli bir biçimde işlenen bir cinayet her şeyin seyrini değiştirir ve onları bir kez daha geçmişle yüzleşmek zorunda bırakır.

İnsanların birbiriyle olan ilişkilerine odaklanan romanda sunulan gerilimi başka bir eserde bulabilmek kolay olmayabilir. Okurken kendini hikayenin akışına bırakman durumunda bu romandan çok daha büyük bir keyif alabilirsin.

İğnenin Gözü

iğnenin gözü ken follettBu roman, Nazilerin Almanya’ya hakim olduğu dönemde Adolf Hitler’in en kalifiyeli casuslarından birisinin hikayesini anlatır. Birçok operasyonu önceden öğrenebilmiş bir isim olsa bile son operasyonun bilgilerine ulaştığı halde onları Almanya’ya iletmeyi başaramamıştır.

Aslında gizem odaklı bir roman olsa bile hafiften de olsa polisiye havası sezdiren bu roman ajanın başarısızlığının ardındaki sırrı gerilim dolu halde okuyucuya aktarmaya çalışır. Bu kitap sayesinde sayfaları çevirirken kısa süreli bir tarihsel serüvene katılmış olursun.

Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli

kuşku mevsimi ve esaretin bedeli stephen kingDört farklı hikayenin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir romandır. Hikayelerin her birisi kendine özgü karakteristiklere sahip olduğundan her birini ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. En önemlisi bu romanın/kısa romanın içerisinde yer alanların gizem ve polisiye ile eşleşiyor olmasıdır.

Gerilim ve korku temalarıyla ün kazanmış olan ve neredeyse her yapımı sinemaya uyarlanmış olan bir ismin gizem ve polisiye temalı romanını okumak biraz farklı olabilir. Bu eserdeki hikayelerin her birisini farklı birer roman olarak düşünerek okumak belki okuma deneyimini iyileştirir.

Gizem ve polisiye romanları ile dolu bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply