Okunması gereken en sürükleyici 22 tarihi roman

Başladığı gibi biten hikayelerden hoşlanıyorsan ve içinde biraz tarihsel izler olsun diyorsan sürükleyici tarihi romanlarla tanışmalısın.

Tarihi roman okumayı seviyorsun ama hangi kitapları okuman gerektiği konusunda kararsız mısın? Bu liste doğru eserleri bulmana yardımcı olacaktır. Tarihi roman denildiğinde akla ilk gelen eserlerden birisi olan ve büyük beğeni toplamış kitaplarla bu listede buluşabilirsin.

Bozkurtlar

bozkurtlar hüseyin nihal atsızBozkurtlar tarihi roman denildiğinde akıllara ilk gelen yerli eserlerden birisidir. Milliyetçi hatta aşırı milliyetçi yapısıyla bilinen bir yazarın elinden çıkmış olması seni şaşırtmamalıdır. Okuyacağın hikaye İkinci Göktürk Devleti’nin kuruluşunu anlatır.

Anlatılan hikaye oldukça akıcıdır. Bir bakıma hiçbir pürüz olmadan hikayeyi okuyarak yaşama fırsatını elde edersin. Yazarın ideolojik iddiası sebebiyle kendi milletini bol bol yüceltmesi ama o dönem düşman olan Çinlileri bolca yermesi rahatsız edici gelebilir.

Kökler

roots kökler alex haleyKökler tarihi roman denildiği zaman Amerikalıların ilk aklına gelen eserlerdendir. Hatta onlar için bir klasik niteliğini taşır çünkü bu yapıt bir Amerikan ailesinin efsaneye yakın hikayesini anlatır. Üstelik eser köleliğin tarihsel sürecini de yansıtan son derece kapsamlı bir yapıttır.

Bu kitabı önemli kılan bir diğer durum ise anlatılan hikayenin yazarın kendi geçmişine ait olmasıdır. Yazar yıllar boyunca çabalayarak kendi ailesinin ve jenerasyonunun geçmişini bulmuştur. Bulmakla yetinmemiş ve bunu bir kitap haline getirip okuyucularla paylaşmıştır.

Şogun

shogun james clavellŞogun Japon kültürünü okuyucusunun ayağına getiren mükemmel bir tarihi roman serisinin ilk kitabıdır. Cesur bir İngiliz maceracının, yenilmez bir savaş lordunun ve iki aşkın arasında kalmış güzeller güzelli bir kadının yer aldığı bir hikayedir. Çatışma, hırs ve tutku romanın genel hatlarıdır.

Bu hikaye bir yabancının yabancı topraklarda başından geçenleri anlatır. Bundan yıllar önce yayınlanmış olmasına rağmen hala tarihi roman denildiğinde akıllara gelen eserler arasında yer alır. Çünkü büyük bir serinin başlangıcını yapan eserdir.

Kitap Hırsızı

kitap hırsızı markus zusakKitap Hırsızı tarihi roman olarak bilinen bir eserdir ama biraz daha modern dönemi konu alır. İkinci Dünya Savaşı gibi tarihin en yıkıcı savaşlarından birisinin yaşandığı dönemi anlatır. Henüz çok küçük yaşta olmasına rağmen büyük travmalara göğüs germek zorunda kalan bir kızın hikayesidir.

Bu kitabı diğer kitaplardan ayıran ufak bir ayrıntı vardır. Bu kitap sayfaları hızlıca çevrilebilen eserlerden değildir. Çok fazla detay vardır ve bu detayların hepsi hikayede belirli öneme sahiptirler. Okurken hafızanı zorlayabilecek bir tarihi roman arıyorsan bu kitabı okumalısın.

Exodus

exodus leon urisExodus tarihi roman denildiğinde akla gelen ilk eserlerden birisi olmasa bile Orta Doğu denildiğinde akıllara gelen ilk romanlardan birisidir. Modern dönemin coğrafi anlamda en önemli olaylarından birisini anlatır. Bir hemşire ile İsrailli bir özgürlük savaşçısının hikayesini anlatan bir yapıttır.

Modern sayılabilecek bir dönemin en önemli olaylarından birisi İsrail devletinin kurulmuş olmasıdır. Bu kuruluş döneminde yaşananlar, yaşananlara yönelik anlatılanlar, gerçekler ve uydurulanlar boldur. Bu kitap gerçek ve uydurma arasında sıkışıp kalmış bir yapıyla o dönem olan biteni anlatmaya çalışır.

Suskunlar

suskunlar ihsan oktay anarSuskunlar tarihi romanlar arasında en farklı olan yapıtlardan birisidir. Bu yapıtı özel kılan dilinin, tarihi altyapısının ve kurgusunun eşsiz güzellikte olmasıdır. Birbirinden farklı kahramanları olan kitabın içerisinde yolculuk etmek seni bugünden alıp eskilere ama çok eskilere götürecektir.

Bu kitabı özel kılan anlatılanları tek tak sana yaşatmasıdır. Belki her şey yazılı olabilir ve sen gözlerinle onları okuyor olabilirsin ama zihninde her birini yaşayacağından şüphen olmamalıdır. Kendi kültürümüzden bir roman okumak istiyorsan ilk sıralarda mutlaka bu kitaba yer vermelisin.

Bir Katedralin Öyküsü

bir katedralin öyküsü ken follettBir Katedralin Öyküsü okuyucusunu alıp feodal İngiltere dönemine götüren başarılı bir tarihi romandır. Güçlü betimlemeleri ile o dönemi yansıtmayı başarır. Bununla birlikte okuyucusuna o dönemi yaşatan bu eser, karakterler üzerinden her pek çok şeyin yaşanmasına vesile olur.

Bu eseri okumak uzun sürer yani bir çırpıda bitirilebilecek bir eser değildir. Genel olarak okuyucuların kalın kitaplara yaklaşımı pek sıcak olmaz ama bir istisna gereklidir. Bu roman sayesinde bir dönemin İngiltere’sine yolculuk ederek bir katedralin etrafında dönen olaylara tanıklık edebilirsin.

Rüzgar Gibi Geçti

rüzgar gibi geçti margaret mitchellRüzgar Gibi Geçti tarihi roman olmasına rağmen asla unutulmayan aşk romanları arasında da kendisine yer bulur. Bu eser, Amerikan İç Savaşı döneminde geçen bir aşk hikayesini konu alır. Akıcı olduğundan kitabın ilk birkaç sayfasını okuduktan sonra tamamen bittiğini görürsün.

Bu kitabın filme aktarıldığını belirtmeliyim yani belki defalarca izlemiş bile olabilirsin. Ancak kitabın dokusu çok daha farklıdır. Hikaye karakterler üzerinden ilerlediği için her karakterin duygu ve düşüncelerini anlamlandırıp hissetmek için sunulan boşluklardan yararlanarak okumak gerekir.

Ben, Claudius

ben, claudius robert gravesBen, Claudius tarihi roman alanının en önemli kitaplarından birisidir. Bundan yüzyıllar önce yaşamış olan Roma İmparatoru Claudius’un otobiyografisi üzerinden kurgulanarak yazılmıştır. Eser, ilk bakışta güçsüz olduğu her halinden anlaşılan bir insanın imparatorluğa uzanan hikayesini konu alır.

Zayıf bir adamın etrafındakiler tarafından hor görülmesiyle başlayan bir serüveni okursun. Bu serüvende bolca entrika, bolca ölüm ve bolca iktidar mücadelesi vardır. Akademide iyi derece yapan bir isim etrafındaki her şeyi en ince ayrıntısına kadar görebildiği için hayatta kalıp mücadele eder.

Devlerin Düşüşü

devlerin düşüşü ken follettDevlerin Düşüşü bir tarihi roman olarak ön plana çıkar. Birbirinden bağımsız gibi görünse bile üç önemli dönemi kapsayan bir yapıttır. Benzer şekilde, birbiriyle bağımsız gibi görünen birkaç ailenin, yaşadıkları bölge farklı olsa bile sonunda yollarının kesişeceği bir hikayesi vardır.

Kitabın hikayesi son derece eğlencelidir. Eğlenceli dediğim, okuması keyiflidir ve okuyucusunun iyi vakit geçirmesine yardımcı olur. Karakterlerin yaşantılarının içerisinde kendinden birer parça bulabilmen mümkündür. Bu sayede kitaba ısınmak çok uzun sürmez ve eser başladığı gibi biter.

Ciğerdelen

ciğerdelen safiye erolCiğerdelen tarihi roman denildiği zaman pek çokları tarafından örnek gösterilen bir yerli yapıttır. Eser, muhafazakar bir bakış açısıyla Osmanlı Devleti döneminin bir kısmına ışık tutar. Yansıttığı bu ışığın doğrultusunda ilgili dönemde geçen hüzünlü bir hikayeyi konu alır.

Kitaba yöneltilen olumsuz eleştiriler yoğunlukla Türk milletini övmeye dayalı bir eser olduğu yönündedir. Gerçekte olan ise böyle bir şey değildir. Kafanda oluşan modern dönem muhafazakar bakış açısını bir kenara bırakarak okumayı başarırsan bu romandan büyük keyif alabilirsin.

Rüzgarın Gölgesi

rüzgarın gölgesi carlos ruiz zafonRüzgarın Gölgesi gizemli yapısıyla dikkat çeken bir tarihi romandır. Bir çocuğun savaş sonrası gizli kalmış sırlar ve gölgeler arasındaki maceralarını anlatır. Henüz şehir savaştan yeni çıkmıştır ve bir çocuk annesinin yüzünü dahi hatırlamazken babasının himayesinde yaşamanı sürdürür.

Daniel Sempere babası tarafından Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’na götürülür. Burası unutulmuş kitapların yer aldığı gizli bir yerdir. Daniel burada bir kitap seçer ve bu kitap hayatını değiştirmeye aday olur. Kitapla ilgili yeni şeyler öğrenmek isterken hayatının değişeceğinin farkında değildir.

Gazap Kuşları

gazap kuşları colleen mcculloughGazap Kuşları, Avustralya kırsalındaki rüyaları, mücadeleleri ve karanlık tutkuları konu alan bir tarihi romandır. Konusu itibariyle bir yasak aşkı içerir ve bunu destana dönüştürüp okuyucularına aktarır. Clearys sürekli yaşanan acılar ve kırılganlıklar aileyi parçalamak üzeredir.

Tek istisna Meggie ve Baba Ralph de Bricassart adındaki perili papazdır. Bu ikili tüm sınırları aşarak ilişkilerini yaşam boyu sürdürme peşindedir. Tarihsel detaylarla bezenmiş olan güçlü bir aşk hikayesi okumak istiyorsan bu kitapta aradığını bulabilirsin.

Yabancı

yabancı diana gabaldonYabancı seni alıp Britanya’ya götürecek sürükleyici bir tarihi romandır. Claire Randall bir savaş hemşiresi olarak görevini tamamladıktan sonra evine geri döner. Hayat onun için ikinci kez başlamak üzeredir. Bu başlangıç için ikinci kez balayına çıkar ama geçmişe yolculuk edeceğinden habersizdir.

Tarihi bir yeri ziyaret ettiğinde dokunduğu bir taş onu geçmişe gönderir. Geldiği yer İngilizler ile İskoçlar arasında savaşın sürdüğü geçmiş yıllardır. Bir İskoç askerini iyileştirir. Buna rağmen Claire’in casus olduğunu düşünülür. Bu şüpheyi ortadan kaldırmak için iyileştirdiği askerle evlenmesidir.

Katherine

katherine anya setonKatherine, Katherine Roet’in hikayesini anlatır. Hikaye 1366-1396 yıllarında İngiltere’de geçer. Anne ve babasını kaybetmiş olan Katherine yaşlı ablası Philippa Roet’in himayesinde kalır. Ablası sarayda kraliçenin yanında görev aldığı için Katherine rahibeler tarafından yetiştirilmiştir.

Katherine büyüdüğünde karşılaşacağı acımasızlıkların pek farkında değildir. Zorla gerçekleştirdiği evlilik kabusu olacaktır. Bir süre sonra sevdiği adamın yanında yer almayı başarsa bile John ile bir araya gelip evlenmesi için çok fazla engelin ortadan kalkması gerekir.

Devlet Ana

devlet ana kemal tahir

Devlet Ana, Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarını anlatan en önemli romanlardan biridir. Devletin toplum yapısı ve adalet anlayışı gibi durumlara değinilmiştir. Kitap bölümlere ayrıldığı için tek bir hikayeden söz etmek mümkün değildir.

Romanın ilk bölümünde beylikler, ikinci bölümünde Osman Bey’in liderliği, üçüncü bölümde Osman Bey’in Balkız’a duyduğu aşk yer alır. Yapıtın geri kalan kısımlarında bu olaylar sonrasındaki gelişmeler yer alır. Romanda anlatılanların büyük bir kısmı devletin kuruluşuyla bağlantılıdır.

Renklerden Moru

renklerden moru alice walkerRenklerden Moru, mektuplar üzerinden anlatılan bir hikayeye sahiptir. Celie sürekli Tanrı’ya mektuplar yazan biridir. Babası tarafından cinsel istismara maruz kalarak iki çocuğa sahip olmuştur. Çocukları elinden alınarak bir başkasıyla evlendirilmek zorunda kalmıştır.

Celie, sözlü, fiziksel ve cinsel olarak birçok farklı erkek tarafından istismar edilir. Artık kendini değersiz görmeye başlar. Küçük kız kardeşi Nettie’yi diğerlerinden korumak için çabalar ama asıl çabası hayatta kalmaya çalışmaktır.

Kırmızı Çadır

kırmızı çadır anita diamant

Kırmızı Çadır, Yakup peygamberin kızı Dina’nın hikayesini anlatır. İncil’deki hikayesine göre Dina bir Mısır prensi tarafından tecavüze uğramıştır. Dina’nın kardeşleri Şimon ve Levi intikam uğruna şehirdeki tüm insanları öldürmüştür.

Romanın hikayesi Dinan’ın annelerinin hikayesiyle başlar. Dina, dört annesinden biri olan Leah’ın kızı olarak dünyaya gelir. Rahel tarafından bakıldığı için onun oğlu Yusuf ile yakınlaşır. Ailesi Kenan’a göç etmek istediğinde ilk büyük macerasına atılmak üzeredir.

Sarah’nın Anahtarısarah'ın anahtarı tatina de rosnay

Sarah’nın Anahtarı, 1942 yılında Paris’te polisler tarafından Yahudi olduğu için tutuklanan Sarah Starzynski’nin hikayesini anlatır. Ailesiyle birlikte ilk durakları önce geçici bir toplama kampı ardından Auschwitz’teki toplama kampı olacaktır. Burada ölümü beklemeye koyulacaklardır.

Sarah tutuldukları kamptan kaçmayı başarır. Rachel ile birlikte bir çiftliğe sığınırlar. Çok geçmeden yeniden yakalanırlar. Rachel götürülür ama Sarah iki yaşlı çift tarafından evlatlık edinilerek hayatını kurtarır. Bir gazeteci olan Julia yıllar önce yaşanmış bu olayın ardındaki sırrı aralamak için çabalar.

Bir Geyşa’nın Anıları

bir geyşanın anıları arthur goldenBir Geyşa’nın Anıları asıl adı Chiyo olan ama geyşa olduktan sonra Sayuri adını alan bir kadının hikayesini anlatır. Chiyo’nun annesi oldukça hastadır ve babası tek başına kaldığında ne yapacağını düşünür. Babası onu bu durumdan kurtaracak teklifi kabul eder ama sonucunda ne olacağını bilemez.

Chiyo bir süre sonra Nitta Sayuri adını alır ve sadakat ile gizli aşk arasındaki çatışmanın merkezide kalır. Kendisiyle rakip olan biriyle mücadele etmesi gerekirken aynı zamanda hizmetinde olduğu kişiyi mutlu etmelidir. Hayatın tüm bu karmaşayı aynı anda kabul etmesinin bir yolu yoktur.

Üç Silahşor

üç silahşor alexandre dumasÜç Silahşor esasında Kral 13. Louis, Kraliçe Anne, Kardinal Richelieu ve Buckhingam Dükü arasında gelişen olayları konu alır. Hikayenin merkezinde bir silahşor olmayı isteyen d’Artagnan vardır. Bu göreve layık görebilmesi için Kaptan Monsieur de Treville ondan becerilerini ispat etmesini ister.

Kraliçe Anne hayatının en büyük hatasını yapıp iki elmas künyeyi Buckingam’ın düküne verir. Dük kendi ülkesine döndüğünde onu geri almanın tek yolu silahşor takımına güvenmektir. Aramis, Athos, Porthos ve d’Artagnan bu gizli görev için görevlendirilir.

Yüzyıllık Yalnızlık

yüzyıllık yalnızlık gabriel garcia marquezYüzyıllık Yalnızlık Buendia ailesinin hikayesini anlatır. Yaşanan tüm olaylar bir hayal ürünü olan Macondo kasabasında geçer. Romanın ilk kısmında Jose Arcadio Buendia, eşi Ursula ve Macondo’ya sürekli icatlar getiren Melquiades’in hikayesine yer verilir.

Hayatın eski hali ile yeni hali arasındaki farklılık bir mücadeledir. Geleneksel ve modern arasındaki çatışmanın her birisi yeni şeyler öğretir. Buendia ailesi çöküşün kıyısına kadar geldiğinde geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin ayrılmazlığı kendini gösterir.

Okunması gereken sürükleyici tarihi romanlardan oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

4 Comments

 1. Gerçekten harika bir seri olmuş bu kitapların bir gün kütüphanemde olmasını istiyorum. Bu listeye naçizane Reşad Ekrem Koçu’nun romanları da girebilirmiş.. Dikkatle incelerseniz hem tarihi hemde roman havasında olduğunu görebilirsiniz.. Teşekkürler seri için..Kolay gelsin..

  • Merhaba,

   Çok teşekkür ederim. Bu listeyi aslında biraz “sınırlı” buluyorum. Yakın bir zamanda genişletmeyi düşünebilirim. İşte o zaman Reşad Ekrem Koçu gibi isimlerden bahsedebileceğimi düşünüyorum. Önerileriniz varsa onları değerlendirmeye alabilirim. Böylece listeme katkı yapmış olursunuz. 🙂

 2. Teşekkür ederim tekrardan kitap dünyası çok geniş her detayı insanın bilmesi olanaksız birbirlerimize yardımcı olmak bu konuda önemli tabii kitapseverler acısından diyelim…

  • Merhaba,

   Elbette öyle. Bu yüzden her zaman gelen önerilere açığım. Önemli olan listenin genişlemesi ve herkese yardım edebilecek hale gelmesi diyebilirim.

Leave a Reply