Okunması gereken zihin açıcı 7 kitap

Düşünme becerini geliştiren kitaplarla tanışmak ister misin? Okunması gereken zihin açan 7 kitap başlangıç aşamasında ihtiyacını rahatlıkla karşılayacaktır.

Aşağıdaki kitaplar alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Herhangi bir şekilde okuma sırası gibi durumlar belirtilmemiştir. Dilediğiniz kitabı alıp okumaya başlayabilirsiniz. Hangi niteliğe daha fazla ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız o kitabı okumanız çok daha doğru olacaktır.

Alışkanlıkların Gücü

alışkanlıkların gücü caharles duhiggSıradan başlangıçlardan hoşlanırım. Bu bir alışkanlık öyle değil mi? Ben alışkanlığımın farkında olan bir bireyim ama her zaman bu kadar şanslı olamayabilirim. Günlük uğraşlarımın arasında bazı alışkanlıklarım kaybolup gitmektedir. Hangi alışkanlıklara sahip olduğumun bir listesini yapamam ama nelerin değerli alışkanlık olduğunu öğrenebilirim. Nasıl mı?

Bu soruya Charles Duhigg cevap verecek. Alışkanlıkların Gücü bir insanın sahip olabileceği alışkanlığı kapsamlı bir biçimde ele alıyor. Kitap okuma alışkanlığı nasıl bir alışkanlık ise sabah kahvaltıda belirli besinleri tüketmek de alışkanlık olabilir. Gün içerisinde yürüyüşe çıkmak bir alışkanlık olduğu gibi akşam yemeğini yedikten sonra devrilip yatmak da bir alışkanlıktır. Peki hangileri sizin için değerlidir? Hangi alışkanlıklar hayatınıza değer katabilir?

Kafanızdaki bu sorulara tek tek cevap bulabilecek ve zihninizin açılmasını sağlayarak çok daha farklı şeyleri düşünmeye başlayacaksınız.

Asla Yalnız Yeme

asla yalnız yeme keith ferrazziİnsanlar arasında gerçekleşen ilişkileri anlamlandırmanız demek hayatta çok daha başarılı olabilmek ve zihninizin çok daha farklı biçimde çalışabilmesini sağlama anlamına gelmektedir. Çünkü, insanlar arasındaki ilişkileri anlamlandırmaya çalışmak karşınızdaki kişilere değer katmak demektir.

Asla Yalnız Yeme insanlar ile ilişki kurarken çıkarlarınızı düşünmek yerine onlara değer katmanız gerektiğini size öğretmektedir. Hayatınızın çok daha farklı noktada olmasını istiyorsanız ve zihin açıcı bir kitap ile kişisel gelişim yolculuğunuzu sürdürmek istiyorsanız bu kitap tam size göre.

Çizginin Dışındakiler

çizginin dışındakiler malcolm gladwellBaşarıyı konu alan Çizginin Dışındakiler, başarıya ulaşmış kişileri ele almaktadır. Akıllıca çalışmanın ne demek olduğunu size öğretmektedir. Çok çalışma ile akıllıca çalışma arasında bir tercih yapmanızı sağlayacak olan bu kitap ile başarılı insanların arasına dahil olabileceksiniz.

Başarıya ulaşmak için hayatınız boyunca pek çok fırsata sahip olabilirsiniz ama neler yapmanız gerektiğini her zaman anlamayabilirsiniz. Bu kitabı okuyarak zihin açıcı bilgilere sahip olabilir ve hedefinize doğru ilerlerken doğru adımları atmayı başarabilirsiniz.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

dost kazanma ve insanları etkileme sanatı dale carnegieListenin en değerli kitabı Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adını taşımaktadır. Kişisel gelişim konusuyla ilgilenen herkesin kütüphanesinde yer alan bu kitap zihin açıcı bilgileri içerisinde barındıran eskimeyen bir eserdir.

Bu kitap, insanın sahip olduğu duygusal zekayı nasıl kullanabileceğini anlatmaktadır. İster iş hayatınız isterseniz sosyal hayatınız çerçevesinde duygusal zekanızı dilediğiniz her noktada kullanabilirsiniz. Önemli olan durum ise duygusal zekayı nasıl kullanabileceğinizi bilmenizdir.

Bu kitabı okuyarak duygusal zeka hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir ve gerekli gelişimi göstererek onu kullanabilecek beceriye sahip olabilirsiniz.

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı

etkili insanların 7 alışkanlığı stephen r. coveyGirişimcilerin okuması gereken kitaplar isimli yazımda bu kitaptan bahsettim. Nasip olursa ilerleyen zamanlarda daha detaylı ele almayı düşünüyorum. Bu kitap zamansız ve sınır tanımayan prensiplere yer veren bir kitaptır. Bu prensipler insanların sahip olabileceği alışkanlıklardır. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı bunu açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

Başarıya giden yolda en büyük destekçiniz olacak kitaplardan yararlanırken bu tür zihin açıcı eserleri göz önünde bulundurmalısınız. Başarmak istediğiniz hedefi dalda duran elma olarak düşünürseniz tek sıçrayışta onu yakalayıp dalından düşürebilecek kadar istekli olmanız gerektiğini unutmayın. Bu isteğe sahip olmak istiyorsanız sağlıklı alışkanlıklarla kendinizi donatmalı ve sıçramaları o şekilde gerçekleştirmelisiniz. Yoksa daldan elmayı almak isterken kendinizi sakatlama olasılığınız çok yüksektir.

Kozmos

kozmos carl saganEsrarengiz, gizemli ve zihin açıcı… Kozmos. Evreni tanımaya hazır mısınız? Hazırsanız bu kitabı okumaya başlamak atabileceğiniz en anlamlı adımlardan birisidir. Evrenin ne kadar geniş olduğunu biliyor musunuz? Evrende yer alan diğer unsurlar hakkında bir bilginiz var mı? Peki evrenle alakalı daha önce kafanızda oluşan herhangi bir soru oldu mu?

Kozmos aslında Kozmos: Evrenin ve Yaşamın Sırrı adını taşıyan bir eserdir. Adından da anlaşılabileceği üzere evren hakkında yeni bilgiler edindikçe aslında yaşamın sırlarını da bir bir ortaya çıkarmış olacaksınız. Evrenin büyük olduğunu söylememe gerek ama onu tanımak için ayıracağınız vaktin büyüklüğüne diyecek sözüm yok doğrusu. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Simyacı

simyacı paulo coelhoHatırlamaya çalışayım. Bu kitabı kaç kez tavsiye ettim? Rakamları aklımda tutamıyorum ama çok olmuş olabilir. En net hatırladığım yer lider olmak isteyenlere tavsiye ettiğim kitaplar arasında bulunduğudur. Öyleyse onu doğru yerde paylaşmışım.

Şimdi ise aynı eseri zihin açıcı olarak sizlere sunuyorum. Sizi kandırmıyorum merak etmeyin. Simyacı‘nın özel bir kitap olması birçok farklı konuda tavsiye edilir bir eser olmasını sağlıyor hepsi bu.

Zihin açıcı kitaplardan oluşan bu önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply