Bir hevesle başlanan ama zor okunan 10 roman

Çok iyi bir okuyucu olsan bile okunması zor romanlarla karşılaşabilirsin. Okunması zor ama keyifli kitapların dünyasına davetlisin.

Büyük bir hevesle başlanan ama bir türlü son sayfasına gelinemeyen, zor okunan romanların neler olduğunu merak ediyor musun? Aslında bu merakı gidermenin basit bir yolu var. Yazım dili veya anlatım dili ağır olan yazarların kitaplarına bakman yeterli olur.

Tutunamayanlar

tutunamayanlar oğuz atayBu kitap birçok tavsiye listesinde yer alan yerli romanlardan birisidir. İnsanın ruhuna dokunmasını en iyi bilen eserler arasında yer aldığından bir hevesle başlar insan ama sonunu getirmek çok kolay değildir. Tuğlayı andıran yapısı aslında neler olabileceğini tahmin etmek için yeterlidir.

Yakınındaki insanlardan birinin intihar etmesiyle gelişen olaylar içinden çıkılması zor bir iç sorgulamaya dönüşür. Okuyucu artık her kelimeyi anlamak ve her cümleyi özümsemek için çaba gösterir. Bu nedenle büyük hevesle başlamış olduğun romanı bitirmekte epey zor anlar yaşayabilirsin.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

saatleri ayarlama enstitüsü ahmed hamdi tanpınarBu kitap klasik eserler arasında yer alan önemli yerli romanlardan birisidir. Türk toplumunun doğu ve batı arasında sıkışıp kalmış olan yapısını anlatır. Sembolik anlatımların yoğun olduğu romanın içerisinde yer alan karakterlerin hepsi farklı birer nefese sahiptir.

İki ana kültürün arasında kalmış olan bir toplum olduğumuz gerçeğini kimse reddedemez. Batılı desek batılı değil, doğulu desek doğulu değiliz. Bu kitap tam olarak bu durumun ortaya çıkardığı sıkışmışlığı anlatır ama yoğun sembollü anlatımı nedeniyle kolay okunabilen bir roman değildir.

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana

fırat suyu kan akıyor baksana yaşar kemalBu kitap bir adaya yerleşmiş olan birkaç insanın yeni bir yurt veya yeni bir yerleşim yeri oluşturma çabalarını anlatır. Her ne kadar bu yeni yerleşim alanını oluşturma konusunda türlü zorluklarla karşılaşılsa bile sırtını umuda yaslayan insanlar tüm zorluklara karşı ayakta durmayı başarırlar.

Kitabın en önemli özelliği hiç kuşkusu birbirinden farklı gibi görünen ama aslında aynı paydaya sahip olan nitelikleri bir araya getirebilmesidir. Yoğun anlatımlı bir eser olduğundan haliyle okuması da zordur. Uzun bir süre meşgul olabileceğin bir eser arıyorsan bu kitabı okumayı düşünmelisin.

Kitap Hırsızı

kitap hırsızı markus zusakBu kitap henüz çocuk yaşlarında olsa bile hayatın en büyük travmalarıyla yüzleşmek zorunda kalan bir kızın hikayesini anlatır. Ailesini terk eden bir baba, ölen bir ağabey, evlatlık verilen bir kız ve daha nice dramatik olay kitabın genel hatlarını oluştursa bile umut her zaman ön plandadır.

Dramatik bir hikayeye sahip olması bu kitabın yapısına çok fazla tesir etmemiştir. Kitabı zor kılan unsur anlatıcının ölüm meleği olması ve yaşanan olayların ağır ağır ilerlemesinden kaynaklanır. Dramatik hikayelerden hoşlanıyorsan bu kitabı okumalısın.

Aylak Adam

aylak adam yusuf atılganBu kitap her insanın korkusunun rol sahibi olduğu bu roman herkes gibi olmaktan olabildiğince kaçan bir insanın hayat hikayesini anlatır. Onun için hayat gelişigüzel yaşanması gereken bir şeydir ve onun amacı her insanın gizlediği sırları açığa çıkartmaktır.

Her ne kadar herkes gibi olmaktan korksak bile çoğu zaman herkes gibi davranırız. Herkes gibi olmadığımızı dile getirmek kolaydır ama gerisi zordur. Her satırı ile seni defalarca bir şeyleri sorgulamaya itecek olan bir roman arıyorsan doğru kitabı çoktan buldun diyebilirim.

Usta ile Margarita

usta ile margarita mihail bulgakovBu kitap Stalin dönemini anlatan roman kendi topraklarında uzun bir süre yasaklı kitaplar listesinde kalmıştır. Şeytanın Moskova halkının arasına karışması sonucunda insan ile şeytanı bir karşılaştırmaya tabi tutan roman en sonunda ise insanın kendi yaşantısını sorgulamasına neden olur.

Rus edebiyatının klasikleri arasında yer alan bu roman maalesef kolay okunabilir eserlerden birisi değildir. Aslında Rus edebiyatının genel yapısıyla örtüşen bu durum bu eserde daha belirgindir. Her şeyi anlamak ve özümsemek için sayfaları tekrar tekrar okumak gerekebilir.

Karamazov Kardeşler

karamazov kardeşler fyodor dostoyevskiBu roman iki kardeşin hayat hikayesine odaklansa bile insanın sahip olabileceği tüm ama tüm duyguları tek tek okuyucusunun önüne getirdiğinden büyük bir karmaşaya yol açar. Okuyucu, iki kardeşin üzerinden felsefeye yakın bir çizgide her şeyi sorgulamaya başlar.

Felsefi romanlar tahmin edilebileceği üzere epey yoğundurlar. Onları anlamak için tekrar tekrar okumak gerekebilir. Bu roman türünün tüm özelliklerine sahip olduğundan yavaş ilerlemesi kaçınılmazdır. Klasik eserleri okumak gibi bir inadın varsa bu roman tam sana göre diyebilirim.

Gün Olur Asra Bedel

gün olur asra bedel cengiz aytmatovBu kitapta büyük bir savaştan sonra kendine göre bir işte çalışmaya başlayan bir adam geçmişine ait bir şeyler anımsamaya başlamasıyla olaylar gelişir. Yaşanan olaylar en sonunda okuyucuyu kendi geçmişini, bugününü ve yarınını sorgulamaya yönlendirir.

İnsanı derin derin düşündüren her romanın yapısı aslında aynıdır. Yoğun anlatım olsun veya olması insanı bir şeyleri sorgulamak zorunda bırakan romanların her birisi kolay okunmaz. Bir yandan okuyup bir yandan derin düşüncelere dalmak istiyorsan bu kitabı okumanı tavsiye ederim.

Bir Katedralin Öyküsü

bir katedralin öyküsü ken follettBu kitap bir katedralin etrafında yaşanan olayları anlatsa dahi tüm hikaye karakterlerin omuzlarının üzerindedir. Tüm karakterlerin sırları bir bir ortaya çıktıkça kendini tamamlayan bu romanın en iyi okuyucuya her zaman merak uyandırıcı bir şeyler sunabilmesidir.

Her ne kadar çok kaliteli bir roman olsa bile bu eseri okumak hiç kolay değildir. Aktarılan en ufak detayı atladığın zaman dahi büyük bir eksiklik hissedebilecek olduğundan bu kitabı okurken yavaş ilerlemek çok daha uygundur.

Rüzgar Gibi Geçti

rüzgar gibi geçti margaret mitchellBu kitap Amerikan halkının yaşamış olduğu iç savaş günlerine uzanan hikayesiyle bambaşka bir yapıya sahiptir. Benzersiz bir aşk hikayesi okumak isteyenlerin ilk duraklarından biri olan bu eser aynı zamanda zor bitirilen bir yapıdadır.

Aslında bu eserin anlatımı fazlasıyla akıcıdır ama hikayedeki detayları atlamamak gerektiğinden okurken ekstra dikkat göstermek gerekir. Bu dikkatlilik romanın kolayca okunabilmesine bir engeldir. Romantik bir eser arıyorsan bu kitaba bir şans verebilirsin.

Zor okunan ama aynı oranda keyifli romanların yer aldığı kitabı önerileri hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply