Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor – R. Abdullaoğlu

Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor isimli eseri okumalı mı okumamalı mı? Kitapla ilgili yorumuma göz attıktan sonra buna kendin karar verebilirsin.

Bir kitap okumak geliyordu içimden. Şöyle beni yormasın, hafif olsun istiyordum. İnsanın aklına ilk bakışta şöyle iyi bir roman geliyor ama istediğim o değildi. Sonra e-posta kutuma bir mesaj düşüverdi. Bu kitapla ilk tanışma maceram böyle oldu.

Kısaca bahsetmem gerekirse “Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor” isimli bu kitap Rövşen Abdullaoğlu imzasını taşıyor. Kişisel gelişim kategorisinde yayınlanmış bir kitap. Önce Azerbaycan Türkçesi ile yazılmış, Aynur Kahraman‘ın çabasıyla dilimize aktarılıp 2019 yılında Destek Yayınları tarafından yayınlanmış bir eser.

Kitabın içeriğinde neler var?

zor olsa da hayat devam ediyor rövşen abdullaoğluKitaba usulca giriş yapıyoruz. Birçok kişisel gelişim kitabının aksine yumuşak bir giriş olması gerçekten hoş olmuş. Ardı ardına gelen birkaç hikayenin ardından yazarın tam olarak ne anlatmak istediğini anlayabiliyoruz. Bu açıdan kitabı çok ilgi çekici bulduğumu söylemeliyim.

İlk kısımlarda minnettarlık ile ilgili bazı öğütlerle karşılaştım. Öğütlerin yerli yerinde olduğunu söyleyebilirim. Ne çok tepeden bakarak ne de çok ötede durarak öneri sunulmamış. Bir hikaye ve devamında şartlara nasıl yaklaşmamız gerektiğinden söz edilmiş.

Sonra odaklanma becerisine geçiş yapıyoruz. Odaklanmayı nasıl başaracağımız, olumlu olanı nasıl öne çıkaracağımız konusunda birkaç ipucu sunuluyor. Belki bunları çoğumuz biliyoruz ama iş uygulamaya geldiğinde sınıfta kalıyoruz. Kitap bize ikna edici öykülerle bunu nasıl başaracağımızdan söz ediyor.

Kitapta kimseye muhtaç olmamak, affetmek, olumlu düşünmek, takıntılı düşünceler, mizaç ve karakter farklılığı, geçmiş ve gelecek kavramları, zorluklarla mücadele etmek gibi çok değişik ve ilgi çekici konulara yer verildiğini söyleyebilirim.

Okumalı mı okumamalı mı?

zor olsa da hayat devam ediyor r. abdullaoğlu“Zor Olsa Da Hayat Devam Ediyor” okunması gereken bir eser. Bu kitabı okurken çok zorlanmazsın. Her şey akıcı bir şekilde yazıldığı için kolayca okunabilir bir eser. Üstelik kitap içeriğinin çeşitli bölümlere ayrılmış olması çok yerinde bir adım olmuş diyebilirim.

Kitabı okurken her öğütün yanında birkaç hikaye okursun. Bu hikayeler seni ikna etmek ve konuyu güçlendirmek için yazılmış diyebilirim. Yabancıların “trick” dediği gibi bunların kurnazlık olmadığını bilmelisin. Öyle bile olsa hikayelerin tadını çıkarmanı öneririm.

Bunun dışında kitabın dilinin rahat olduğunu söyleyebilirim. Okurken hiç zorlanmıyorsun. Elbette bunda yazarın tercih etmiş olduğu samimi dilin etkisi çok büyük. Bazı yazarların hala okuyucuyla temas etme konusunda başarılı olamadığını düşünürsek burada öyle bir problem olduğuna inanmıyorum.

Kısacası, “Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor” isimli eseri kişisel gelişimini önemseyen herkese tavsiye ediyorum. Okurların çok şey öğreneceklerini düşünüyorum. En azından harekete geçme konusunda çeşitli motivasyonlara sahip olacaklarına inancım tam. Şimdiden keyifli okumalar dilerim…

Rövşen Abdullaoğlu’nun Zor Olsa da Hayat Devam ediyor isimli kitabını okudun mu? Okuduysan kitapla ilgili düşüncelerini, okumadıysan kitapla ilgili sorularını yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply